X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Andrzej Dera: Polska to poważny sojusznik USA i ważny element w amerykańskiej strategii obronności

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 17:11
- Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Donaldem Trumpem będzie reprezentował wszystkie państwa europejskie, gdyż chodzi o to, by liczebność wojsk amerykańskich w Europie nie zmniejszyła się, by nadal tu stacjonowały - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. - To kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa - dodał.
Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Foto: PR24

W najbliższą środę, 24 czerwca, dojdzie do spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Polski prezydent będzie pierwszą głową państwa, którą przyjmie amerykański przywódca od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Wśród tematów rozmów znajdą się kwestie dotyczące obronności, bezpieczeństwa w dziedzinie telekomunikacji, współpracy handlowej oraz współpracy w dziedzinie energetyki.

kprp duda trump 1200.jpg
Igor Szczęsnowicz o spotkaniu Duda-Trump: dowód na to, jak bliskie kontakty łączą Polskę i USA
Posłuchaj
07:47 _PR24_AAC 2020_06_18-16-42-58.mp3 Andrzej Dera o znaczeniu wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i spotkaniu z Donaldem Trumpem ("Rozmowa PR24")

Obecność armii USA w interesie całej Europy

Jedną z najważniejszych kwestii, poruszonych przez obu prezydentów, będzie sprawa dotycząca dalszych decyzji strony amerykańskiej odnośnie kierunku, w jakim zostaną skierowane oddziały wojskowe USA, które zostaną wycofane z Niemiec, o czym poinformował już Donald Trump.

- Będzie to ważne spotkanie, ponieważ będzie dotyczyło kilku istotnych zagadnień. W kontekście zmniejszenia liczby amerykańskich żołnierzy u naszych zachodnich sąsiadów prezydent Andrzej Duda będzie reprezentował wszystkie państwa europejskie. Chodzi o to, by liczebność wojsk USA w Europie nie zmniejszyła się. Jest to najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa kontynentu – podkreślił Andrzej Dera.

Kamil Bortniczuk 1200.JPG
Polityka Andrzeja Dudy wobec USA. Bortniczuk: gwarancja rozwoju świetnych relacji i bezpieczeństwa Polski

"Zbliżamy się do ustaleń"

Gość "Rozmowy PR24" zaznaczył, że kluczową sprawą jest to, by nie doszło do redukcji i wycofania oddziałów stacjonujących obecnie w Niemczech i wycofania ich do Stanów Zjednoczonych.

Podczas spotkania Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa poruszony zostanie także temat energetyki i budowy w Polsce elektrowni atomowej. Andrzej Dera zaznaczył, że jeżeli rozmowy w tym obszarze trwają na poziomie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych, to znaczy, że "idziemy w dobrym kierunku, zbliżamy się do coraz większych ustaleń".

"Nie było to dążenie sztabu Andrzeja Dudy, wizyta była planowana wcześniej"

Andrzej Dera stwierdził, iż Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują Polskę jako swojego sojusznika, stąd spotkanie prezydentów obu krajów.

Jan Pietrzak 1200.jpg
Jan Pietrzak: wizyta Andrzeja Dudy w USA to ważny sygnał dla świata

- Nasz kraj jest liderem regionu i ważnym elementem w strategii obronności Stanów Zjednoczonych. Wizyta w USA planowana była wcześniej, jednak pandemia koronawirusa spowodowała, że nastąpiło przesunięcie terminu. Gdyby do wyborów prezydenckich doszło 10 maja, to spotkanie odbyłoby się już po wyborach - wskazał, odnosząc się do opinii mówiących, że wizyta Andrzeja Dudy w USA to element jego kampanii wyborczej.

W rozmowie z Adrianem Klarenbachem sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP podkreślił, że to, iż Andrzej Duda udaje się do Waszyngtonu w szczycie kampanii, nie było dążeniem jego sztabu. - Był to pierwszy z możliwych terminów - stwierdził.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 16.42

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przygotowania do wizyty prezydenta w Białym Domu. Andrzej Duda będzie rozmawiał z szefem NATO

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 11:05
Przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem, prezydent Andrzej Duda będzie w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Skurkiewicz: ustalenia ws. Fortu Trump są realizowane

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 12:34
- Wielkim oczekiwaniem byłoby, gdyby administracja waszyngtońska rozważyła możliwość relokowania części swoich żołnierzy właśnie z baz niemieckich do Polski, co by w sposób wymierny zwiększyło bezpieczeństwo Polski i Polaków - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Polityk PiS skomentował informację na temat spotkania prezydenta Polski Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem, do którego dojdzie 24 czerwca w Waszyngtonie.  
rozwiń zwiń