more_horiz

Suski: będą prace nad nowym projektem ustawy aborcyjnej uwzględniającym przypadki wad letalnych

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 18:15
- Treść uzasadnienia wyroku TK jest oparta o konstytucję uchwaloną jeszcze przez lewicę - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef klubu parlamentarnego PiS Marek Suski. Zwrócił uwagę, że zagwarantowała ona ochronę życia ludzkiego, stąd "mówienie o tym, że jest to skandal zakrawa o kpinę" i w ocenie posła - "świadczy o oderwaniu od rzeczywistości".
Marek Suski
Marek SuskiFoto: PR24

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, wyrok Trybunału Konstytucyjnego jeszcze w środę ma zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw.

1200_TK_Forum.png
Uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji. Zobacz treść dokumentu

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że treść uzasadnienia wyroku TK oparta jest o konstytucję. - Uchwalono ją w czasach, gdy władzę w Polsce sprawowała lewica, postkomuniści i PSL. Ta konstytucja zagwarantowała ochronę życia ludzkiego. Dziś politycy, którzy twierdzą, że są obrońcami konstytucji, mówią, że coś, co jest oparte o konstytucję, jest skandalem. To zakrawa na kpinę, chyba ktoś stracił kontakt z rzeczywistością - powiedział Marek Suski. 

Jego zdaniem te same argumenty są powtarzane od wielu miesięcy. - To niczego nowego nie wnosi. Celem jest podburzenie nastrojów i pewnie doprowadzenie do protestów ulicznych, które mogą doprowadzić do większych zakażeń epidemią. Mamy powtórkę z rozrywki, te same argumenty, nic do zaproponowania, tylko bezustanna krytyka i przerzucanie odpowiedzialności za rozstrzygnięcia TK, które są oparte o konstytucję. Ta konstytucja została uchwalona, gdy jeszcze nie było PiS. Państwo prowadzą wojnę polityczną opartą o podważanie wartości humanitarnych - podkreślił wiceszef klubu parlamentarnego PiS.

Czytaj także:

Marek Suski nie wykluczył też, że dojdzie do kolejnych demonstracji, które w konsekwencji mogą doprowadzić do większych zakażeń. - W społeczeństwie istnieje rzesza ludzi, która opowiada się za aborcją na życzenie. Mamy w Polsce wolność słowa, różne poglądy, nawet sprzeczne z logiką można prezentować. Odnosiłem wrażenie, że protestujący nie wiedzieli, o co im chodzi. Padały argumenty, że "zgwałcone kobiety będą musiały rodzić". Ten zapis jednak tego nie dotyczy. Opozycja robi wszystko, by zmącić spokój społeczny. Podaje się nieprawdę, często używa kłamstwa, żeby wyprowadzić ludzi na ulicę - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji. Pełna treść dokumentu (PDF)

Pytany o pomysł prezydenta RP, by przygotować nowy projekt ustawy, poseł Suski odpowiedział, że "będą prowadzone pracę nad nową ustawą". "Został powołany zespół i rzeczywiście w sytuacjach wad letalnych na przykład w przypadku płodu bezczaszkowego, który nie może żyć poza organizmem matki - powinna być możliwość dokonania wyboru przez kobietę". - To jest rzecz, która przy tym orzeczeniu TK nie znalazła się, stąd też takie prace będą prowadzone - zapowiedział Suski.

Posłuchaj
15:38 PR24_mp3 2021_01_27-17-35-52.mp3 Marek Suski gościem Krzysztofa Świątka (Rozmowa PR24)

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR 24"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Marek Suski (wiceszef klubu parlamentarnego PiS)

Data emisji: 27.01.2020

Godzina emisji: 17.35

PR24


Zobacz także

Zobacz także