more_horiz

Andruszkiewicz: jako Polska zdajemy egzamin z człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 18:45
- Minęło parę dni, jeszcze nie minął tydzień i już mamy setki tysięcy osób u nas w gościnie i jako Polska pomagamy - i rząd, i społeczeństwo. Natomiast, moim zdaniem, nie jest to należycie doceniane - mówił w Polskim Radiu 24 minister w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz, odnosząc się do przyjmowania przez Polskę uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska przyjęła już ponad 450 tysięcy uchodźców z Ukrainy. W pobliżu przejść granicznych utworzono tzw. punkty recepcyjne, pracuje tam wielu wolontariuszy, organizacje pozarządowe, służby i władze lokalne, aby możliwie jak najsprawniej przyjąć do Polski potrzebujących ludzi z zaatakowanego państwa. W Polskim Radiu 24 mówił o tym sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

"Polacy są mistrzem w samoorganizacji pomocy"

Gość PR24 podkreślił, że my, jako Polacy, "zdajemy wspaniały egzamin z człowieczeństwa", niosąc pomoc uchodźcom - przede wszystkim kobietom i dzieciom - uciekającym przed wojną. Zapytany, czy spodziewał się po polskich obywatelach takiej reakcji, odpowiedział twierdząco.

- Polacy są mistrzem Europy i świata być może, jeśli chodzi o samoorganizowanie się w zakresie pomocy innym. Nam to wychodzi perfekcyjnie, zawsze oddolnie potrafimy się w sytuacjach kryzysowych szybko organizować, jako społeczeństwo. Jako rząd RP mamy bardzo duże wsparcie społeczeństwa, współgramy, można powiedzieć, w tej orkiestrze udzielania dobra, udzielania pomocy innym - mówił Adam Andruszkiewicz.

Polacy przyjmują uchodźców. "To nie jest doceniane"

Zwrócił równocześnie uwagę na to, że w tych okolicznościach i tak w części mediów na Zachodzie Europy Polska jest przedstawiana w negatywnym świetle. - Jak dzisiaj można oczerniać kraj, który przyjął więcej uchodźców, niż inne państwa zachodnie, w tak krótkim czasie? Nie wiem, czy jakikolwiek kraj Unii Europejskiej przyjął taką liczbę uchodźców w ciągu tygodnia, jak Polska - dodał Andruszkiewicz.

- Minęło parę dni, jeszcze nie minął tydzień i już mamy setki tysięcy osób u nas w gościnie i jako Polska pomagamy - i rząd, i społeczeństwo. Natomiast, moim zdaniem, nie jest to należycie doceniane. Kraje UE to bagatelizują, a zachodnie media nawet próbują wyciągać jakieś pojedyncze ekscesy, które nawet nie wiadomo, czy się naprawdę wydarzyły i przekładać to na postawę całej Polski - podkreślił minister w KPRM.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:58 PR24_mp3 2022_03_02-16-35-21_Andruszkiewicz.mp3 Adam Andruszkiewicz o przyjmowaniu przez Polskę uchodźców z Ukrainy ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Adam Andruszkiewicz (sekretarz stanu w KPRM)
Data emisji: 02.03.2022
Godzina emisji: 16.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem