more_horiz

Bogdan Rzońca o KPO: te pieniądze są Polsce należne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 17:19
- Są to pieniądze zasłużone i potrzebne polskim przedsiębiorcom, a nie polskim politykom, jak to się czasem mówi. Samorządy i przedsiębiorcy w pierwszej kolejności powinni te pieniądze otrzymać, bo dzięki tym środkom Polska będzie silniejsza - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca z PiS.
Bogdan Rzońca
Bogdan RzońcaFoto: PR24/RB

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

"Te pieniądze są Polsce należne"

Europoseł PiS Bogdan Rzońca wskazał możliwy termin odblokowania funduszy KPO. Według niego ma to mieć miejsce w maju. Na antenie Polskiego Radia 24 powiedział, że "widząc to, że nastąpiła pewna zmiana wśród europosłów, a także w narracji KE co do Polski, że nastąpiło pewne widoczne ocieplenie, wnioskuje z tego, że ta ogromna pomoc, którą Polska świadczy na rzecz Ukrainy otrzyma wsparcie od UE".

- Największym wsparciem będzie przyznanie Polsce tych pieniędzy, które są jej należne - podkreślił. - Są to pieniądze zasłużone i potrzebne polskim przedsiębiorcom, a nie polskim politykom jak to się czasem mówi - ocenił.

- Samorządy i przedsiębiorcy w pierwszej kolejności powinni te pieniądze otrzymać, bo dzięki tym środkom Polska będzie silniejsza i lepiej będziemy mogli pomagać uchodźcom - wskazał.

Zapytany o doprecyzowanie możliwego terminu przekazania Polsce pieniędzy zaznaczył, że "podtrzymuje termin majowy". - Widzę też dużą sprężystość i dużą presję, którą wywiera polski rząd na Komisję Europejską. Są kolejne listy, kolejne wnioski - powiedział. Jak dodał, "może być to środek miesiąca".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:26 Rzońca.mp3 Bogdan Rzońca: dzięki pieniądzom z KPO Polska będzie silniejsza (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

ProwadzącyAdrian Klarenbach

GośćBogdan Rzońca (PIS)

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 16.35


Zapis wideo:


jb

Zobacz także

Zobacz także