more_horiz

Senator PO: na inflację w Polsce składają się także zaniedbania rządu

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 18:35
- Na pewno wpływ wojny w Ukrainie na podwyższenie inflacji jest oczywisty, ale inflacja wzrosła wcześniej, niż wojna wybuchła. Mówienie, że wszystkiemu winna jest Rosja, to uproszczenie i tłumaczenie zaniedbań polskiego rządu i NBP - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Wcisła, senator Platformy Obywatelskiej.
Jerzy Wcisła: mówienie, że wszystkiemu winna jest Rosja to uproszczenie
Jerzy Wcisła: mówienie, że wszystkiemu winna jest Rosja to uproszczenieFoto: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock

"Rosyjska inwazja na Ukrainę przyczyniła się w 70 proc. do wzrostu inflacji w minionym miesiącu" - napisał prezydent USA Joe Biden na Twitterze. Jak dodał, efekt ten jest odczuwalny na całym świecie.

Jerzy Wcisła odniósł się do tej kwestii. - Bez wątpienia na inflację w Polsce składają się także zaniedbania rządu: ograniczyliśmy zakres inwestycji, ogromne są wydatki budżetu państwa, ponosimy także wydatki, które nie przynoszą dochodu, jak nietrafione inwestycje, płacimy też kary - zaznaczył.

- Nie braliśmy pod uwagę tego, że wojna może zakłócić naturalny rozwój całego świata. Dzisiaj mamy wojnę i jej skutkiem będzie recesja. Uzależniliśmy się od dostaw surowców z Rosji (…), teraz następuje otrzeźwienie w Niemczech, Polsce, całej Europie - dodał senator.

Posłuchaj
13:56 PR24_mp3 2022_04_28-17-34-03.mp3 Jerzy Wcisła o gospodarczych skutkach wojny na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość audycji zwracał także uwagę na kwestie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski. - O tym, że trzeba odejść od energetyki opartej o surowce kopalne, w Europie i na świecie mówi się już od dawna. Łatwiej byłoby uniezależnić się od Rosji, gdyby rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zrobił wielu zaniedbań w tej sferze - stwierdził, argumentując, że w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy zatrzymano rozwój fotowoltaiki oraz pozyskiwanie energii wiatrowej. Jak ocenił, te działania skutkują m.in. tym, że dziś import węgla jest dwukrotnie większy niż 2015 r.

Czytaj także:

We wtorek wieczorem PGNiG podał w komunikacie giełdowym, że Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski. Dodano, że spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach. Pod koniec marca br. prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, iż podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom z "nieprzyjaznych państw" zapłatę za rosyjski gaz w rublach. W przeciwnym wypadku realizacja kontraktów będzie wstrzymana.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Jerzy Wcisła

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także