more_horiz

Jest porozumienie ws. KPO. Skwarek: te pieniądze się Polsce należą

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 19:16
Rząd polski złożył KPO do Komisji Europejskiej ponad rok temu - 1 maja. Przez ponad rok Polska jest grillowana przez instytucje i urzędników unijnych. Te dywagacje i rozterki powinny być już dawno rozwiane, bo Polsce te pieniądze po prostu się należą - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Sławomir Skwarek.

Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia w sprawie tzw. kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy - ogłosił w Bytowie rzecznik rządu Piotr Müller. To etapy realizacji projektów z Funduszu. Rzecznik mówił, że w środę zakończyły się rozmowy strony polskiej i przedstawicieli Komisji Europejskiej w tej sprawie. Treść porozumienia została przekazana Komisji Europejskiej do akceptacji. Według Piotra Müllera powinno do niej dojść w ciągu "kilku-kilkunastu dni". W Polskim Radiu 24 sprawę komentował poseł PiS Sławomir Skwarek.

Pieniądze z KPO trafią do Polski?

Gość PR24 stwierdził, że jest optymistą, przypomniał jednak, że Polska złożyła projekt KPO do akceptacji przez Komisję Europejską ponad rok temu - 1 maja 2021 roku. Od tamtego czasu Polska zdążyła także spełnić wszystkie wymogi proceduralne dotyczące KPO, a jednak Komisja Europejska odmawiała - wbrew traktatom - wypłaty środków z Funduszu Odbudowy.

Wniosek Polski nie spełnił - według urzędników unijnych - kryteriów politycznych. I tak przez ponad rok Polska jest grillowana przez instytucje i urzędników unijnych. Te "kamienie milowe" powinny być już dawno określone. Te dywagacje, rozterki naszych unijnych urzędników powinny być już dawno rozwiane, bo Polsce te pieniądze po prostu się należą (...) jak psu przysłowiowa buda i miska - mówił Sławomir Skwarek.

Polityk zaznaczył, że większość krajów UE korzysta już z pieniędzy z Funduszu Odbudowy (który został uchwalony w ramach pomocy po pandemii), Polska nie tylko nie ma tych środków, ale także nie dostała praktycznie żadnego wsparcia w związku z przyjmowaniem uchodźców. Przypomniał, jak wielkie środki otrzymała w związku z falą uchodźców w 2014-2015 roku Turcja, do której tych uchodźców trafiło znacznie mniej niż dziś do Polski.

Te pieniądze się po prostu Polsce należą, Polakom się należą - na rozwój Polski - podkreślił Skwarek.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:19 PR24_mp3 2022_05_13-17-36-10_Skwarek.mp3 Sławomir Skwarek o KPO ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Sławomir Skwarek (PiS)
Data emisji: 13.05.2022
Godzina emisji: 17.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także