more_horiz

Wzrost produkcji przemysłowej. Soboń: fundamenty gospodarki są zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 17:20
- Dane dotyczące produkcji świadczą o tym, że bez szoków zewnętrznych fundamenty gospodarki są zdrowe. Wojna na Ukrainie jest negatywnym szokiem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister finansów Artur Soboń, uczestnik Forum Wizja Rozwoju. 
Artur Soboń
Artur SobońFoto: PR24/AK

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. wyniosło 6.399,59 zł, co oznacza wzrost o 13,5 procent porównując rok do roku - poinformował GUS. W poprzednim miesiącu wzrosło zatrudnienie o 2,4 procent, a produkcja przemysłowa o 15 procent licząc rok do roku (rdr). Główny Urząd Statystyczny podał, że zatrudnienie w maju mdm spadło o 0,1 procent wobec oczekiwanego przez rynek wzrostu na poziomie +0,1 procent.

- Świadczy to o tym, że fundamenty polskiej gospodarki są zdrowe. Wojna na Ukrainie jest negatywnym szokiem tłumaczył w Polskim Radiu 24 Artur Soboń. 

Wiceminister finansów odniósł się również do danych GUS o inflacji. W maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły o 13,9 proc. w skali roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,7 proc. - Zakałamy, że inflacja bedzie spadała. W skali roku ipowinna być poniżej 10 proc. Trudno jest jednak to prognozować przy obecnych czynnikach zewnętrznych. Robimy wszystko, aby drugiej połowie roku inflacja była mniejsza niż w pierwszej połowie. Natomiast w 2023 roku wyraźnie niższa w porównaniu rok do roku. Chciałbym, żebyśmy szczyt inflacji mieli już za sobą - powiedział Soboń.

W Gdyni trwa Forum Wizja Rozwoju - największe wydarzenie poświęcone gospodarce, które odbywa się w północnej Polsce. Jubileuszowa, piąta edycja, skupiła ekspertów, ludzie nauki, biznesu, przedstawicieli samorządu i rządu. Efektem dyskusji będzie przygotowanie propozycji działań i ustaw, które odpowiadać będą na zmieniającą się rzeczywistość i dbać o wspólne bezpieczeństwo, również w kontekście wojny w Ukrainie. 

Posłuchaj
11:33 PR24 2022_06_21-16-34-48.mp3 Artur Soboń gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 

Forum Wizja Rozwoju odbywa się pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Artur Soboń (wiceminister finansów)
Data emisji: 21.06.2022
Godzina emisji: 16.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także