more_horiz

"Zgodne z prawem". Radosław Fogiel o kontaktach przedstawicieli rządu i Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 19:00
- Co warto podkreślić, bo tutaj mówimy o zapisach prawa w sytuacjach, w których te rozstrzygnięcia mają skutki budżetowe (…), jest wręcz obowiązek konsultowania się czy kontaktu Trybunału Konstytucyjnego i rządu - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PR24/AK

W poniedziałek część mediów informowała o opublikowanych w sieci zrzutach ekranu mających pokazywać korespondencję mailową szefa KPRM Michała Dworczyka ze stycznia 2019 r., w której jakoby relacjonował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rozmowę z prezes TK Julią Przyłębską, dotyczącą trzech spraw oczekujących w TK na rozstrzygnięcie.

Radosław Fogiel przypomniał, że kwestionowana jest autentyczność ujawnionej korespondencji, są dowody na zmanipulowanie maili, nie ma pewności, czy są one prawdziwe czy fałszywe. - Nie chcemy wdawać się w rozgrywkę, którą sprokurowały rosyjskie służby (…). Przypomnę, że pierwsza wersja strony, gdzie się to pojawiło, była połączona z rosyjskim portalem WKontaktie. To wszystko to jest orkiestracja rosyjskich służb, politycy, którzy w ten rytm tańczą, robią to na własną odpowiedzialność - zaznaczył.

- Żeby tutaj rozwiać pewne wątpliwości, i gdyby czysto hipotetycznie przyjąć taką sytuację, to oczywiście robienie tu histerii jest zupełnie nie na miejscu. Jak wczoraj mówił na konferencji prasowej rzecznik rządu, rząd ma wręcz obowiązek przedstawiać swoje stanowisko, czy też ma uprawnienie przedstawiania swoich stanowisk w sposób sformalizowany, podobnie Rzecznik Praw Obywatelskich czy inne instytucje państwowe, w sprawach toczących się postępowań przed Trybunałem Konstytucyjnym - zauważył.

Gość audycji zaznaczył, że nie można mówić o złamaniu prawa w przypadku kontaktów przedstawicieli rządu i Trybunału Konstytucyjnego w sytuacji, gdy orzeczenia Trybunału mają konsekwencje budżetowe, i dodał, że szef kancelarii premiera byłby do takich kontaktów w sposób oczywisty uprawniony.

- Nie będę wdawał się w dywagacje na temat prawdziwości czy nieprawdziwości maili, bo tego właśnie chcą od nas Rosjanie, żebyśmy się sobie rzucili do gardeł na podstawie zmanipulowanych wykradzionych informacji, ale mówię, gdyby hipotetycznie założyć taką sytuację, wszystko jest zgodne z prawem - podkreślił Radosław Fogiel.

Posłuchaj
12:56 PR24_mp3 2022_07_07-16-35-10.mp3 Radosław Fogiel o tzw. mailach Dworczyka (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)

Zobacz także:

"Za prowokacjami i włamaniami na skrzynki polityków stoją rosyjskie i białoruskie służby, których celem jest skłócenie Polaków i klasy politycznej. Różne redakcje wpadają w sidła Władimira Putina" - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Radosław Fogiel

Data emisji: 7.07.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także