more_horiz

Stały monitoring wód powierzchniowych. Król: to będzie duża zmiana jakościowa

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 18:39
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała stworzenie nowoczesnego systemu stałego monitorowania wód powierzchniowych, wraz z systemem wczesnego reagowania na potencjalne kryzysy, awarie i katastrofy. - To będzie na pewno duża zmiana jakościowa - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości. Dodał też, że przeznaczone na to zostały duże środki finansowe.
Piotr Król: stały monitoring wód to będzie duża zmiana jakościowa
Piotr Król: stały monitoring wód to będzie duża zmiana jakościowaFoto: PAP/Marcin Bielecki

Jak zaznaczyła Anna Moskwa, "w Polsce mamy zrealizowaną i wdrożoną dyrektywę wodną. Nasz monitoring odbywa się zgodnie ze standardami". - Ale co jakiś czas widzimy w Europie, w różnych miejscach, przypadki śniętych ryb czy też mamy regularnie, nie tylko w Polsce, w Europie przypadki nielegalnych zrzutów, które Wody Polskie wspólnie z Inspekcją Ochrony Środowiska wykrywają - dodała. - Widzimy potrzebę innego systemu monitorowania wody w związku z powtarzającymi się sytuacjami - stwierdziła szefowa ministerstwa klimatu i środowiska. - Będziemy budować sieć stacji monitorujących i badawczych, które by wykorzystały techniki teledetekcji, techniki satelitarne, alerty środowiskowe i cały system wczesnego ostrzegania - dodała minister.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że to bardzo dobra decyzja.

- To będzie na pewno duża zmiana jakościowa - mówił poseł i dodał, że przeznaczone na to zostały olbrzymie środki finansowe. - Mam nadzieję, że to nieszczęście, które się wydarzyło w Odrze da nam też taki asumpt do tego, żebyśmy zadbali o tę rzekę w taki sposób, żeby była bezpieczna z punktu widzenia ekosystemu, ale również, aby zwiększyć jej udział na przykład w transportowaniu ładunków rzecznych.

Problemy z wodą w Polsce. Czas na oszczędzanie jej

Piotr Król zwrócił też uwagę na ogólne problemy z wodą w Polsce. Jak mówił nasz kraj ma zbliżony bilans wodny do Egiptu, mamy wyjątkowo niskie stany wód w rzekach. 

- Być może w końcu będziemy musieli się nauczyć inaczej tą wodą gospodarować np. zbierać deszczówkę. - Oby sytuacja na Odrze i zapowiedziany przez minister stały monitoring spowodował, że będziemy szybciej dostawali sygnały o takich sytuacjach, aby móc im w porę przeciwdziałać.


Czytaj także:

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
12:49 PR24_mp3 2022_08_17-16-35-36.mp3 Piotr Król o Stały zapowiedzianym przez minister Annę Moskwę stałym monitoringu wód (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 17.08.2022
Godzina emisji: 16.35

PR24/PAP

ASP

Zobacz także

Zobacz także