more_horiz

Poseł PiS o postawie części opozycji ws. dostaw węgla: powinniśmy myśleć i działać wspólnie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 18:45
- Rząd stara się, aby dostawy węgla były zapewnione i robimy tu wszystko, co możliwe, podobnie jeśli chodzi o energię elektryczną. Mam niestety nieodparte wrażenie, że opozycja, a przynajmniej jej część, nie jest za tym, żeby nam się udało, udało się wszystkim obywatelom, ale za tym, żeby coś nie wyszło - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Latos (PiS).
Tomasz Latos
Tomasz LatosFoto: PR24/AK

W miniony czwartek Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł. Posłowie zmienili też zapisy ustawy o dodatku węglowym. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Tomasz Latos zwracał uwagę na działania rządu, który stara się utrzymać ceny węgla na poziomie niewiele wyższym, niż miało to miejsce przed kryzysem energetycznym, komentował także dyskusję o pomocy samorządów w dystrybucji węgla. - Są takie sytuacje, i w tej chwili jest taka sytuacja, kiedy wszyscy powinni myśleć i działać wspólnie, jednak niektórzy chyba uważają, że "im gorzej, tym lepiej" - ocenił postawę opozycji.

- Czym innym jest przekonanie wyborców na bazie lepszego programu, a że opozycja go nie ma, więc próbuje zdobywać punkty polityczne na tym, że coś się nie uda, nawet z powodów obiektywnych. My będziemy działać, idziemy w dobrą stronę, będziemy dbać o rozwój naszego kraju i zabezpieczenie obywateli w tym trudnym czasie - powiedział poseł.

Na mocy przepisów przyjętych w miniony czwartek przez Sejm, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Spółkami, które mogą sprzedawać węgiel samorządom po cenach preferencyjnych, są PGE Paliwa i Węglokoks.

Posłuchaj
14:11 PR24_mp3 2022_10_24-17-34-52.mp3 Tomasz Latos o zaopatrzeniu Polski w surowce energetyczne (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)

Zobacz także:

Gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Tomasz Latos

Data emisji: 24.10.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także