Prof. Włodzimierz Suleja: do Konstytucji 3 Maja odwoływano się jak do symbolu

2023-05-03, 18:15

Prof. Włodzimierz Suleja: do Konstytucji 3 Maja odwoływano się jak do symbolu
Obchody Narodowego Święta 3 Maja zorganizowano w całej Polsce. Foto: PAP/Art Service

- Konstytucja 3 Maja była punktem odniesienia, świętowało się jej uchwalenie, demonstrowało się patriotycznie, i nielegalnie, i legalnie - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk z IPN prof. Włodzimierz Suleja. - Kiedy patrzymy na to, co się działo po I wojnie światowej, kiedy te rozwiązania legislacyjne starano się wprowadzić w życie, to do Konstytucji 3 Maja sięgamy jako do symbolu - dodał.

- Konstytucję 3 Maja traktuje się jak swoisty symbol, do którego w dobie romantyzmu się odwoływano - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk z IPN prof. Włodzimierz Suleja.

Dziś przypada Święto Konstytucji 3 Maja, obchodzone na pamiątkę uchwalenia tego dokumentu w 1791 roku. Jedenaście artykułów Ustawy Rządowej wprowadzało między innymi trójpodział władzy, monarchię dziedziczną oraz opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem, a także znosiło liberum veto. I choć ustawa zasadnicza przyjęta przez Sejm Czteroletni obowiązywała jedynie 14 miesięcy, była symbolem dążenia do odrodzenia narodowego przez cały okres zaborów.

Symbol, do którego się odwoływano

Znaczenie Konsytyucji 3 Maja polega - jak mówił gość Polskiego Radia 24 - na tym, że był to krok, który coś bardzo istotnego zmieniał. - To, że ona, w guncie rzeczy, nie została wprowadzona w życie i nie zadziałała, to rzecz wtórna - zaznaczył.

- Rozumieje się w taki sposób, że gdyby nam dano szansę i na nas nie napadnięto, to moglibyśmy iść bardzo do przodu, być w tej częśći Europy, a może calej Europie, znaczącym podmiotem, ale przeszkodziła Rosja, przeszkodziły Prusy, potem dołączyła się Austria i stało się tak, jak się stało - wskazał.

»KONSTYTUCJA 3 MAJA - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Zaznaczył też, że w okresie insurekcji kościuszkowskiej cały czas odwoływano się do tego ustrojowego wzorca. - Kiedy patrzymy na to, co się działo po I wojnie światowej, kiedy te rozwiązania legislacyjne starano się wprowadzić w życie, to do Konstytucji 3 Maja sięgamy jako do symbolu. Był to punkt odniesienia, świętowało się to, demonstrowało się patriotycznie, i nielegalnie, i legalnie - wskazał prof. Włodzimierz Suleja. :

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Włodzimierz Suleja o Konstytucji 3 Maja ("Rozmowa PR24") 12:56
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

src=" //static.prsa.pl/b5b00b07-81c4-4345-a770-a45fe6df6726.file"

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Włodzimierz Suleja (historyk, IPN)

Data emisji: 3.05.2023

Godzina emisji: 17.36


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej