Przełom ws. ekshumacji. Łukasz Schreiber: od Ukrainy żądamy tylko prawdy

2025-01-10, 21:20

Premier Donald Tusk zapowiedział przeprowadzenie pierwszych ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. - Ukraina sama musi się zmierzyć z historią. Oprócz prawdy niczego od niej nie żądamy - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Łukasz Schreiber.

Szef rządu napisał na portalu X, że dzięki dobrej współpracy ministrów kultury Polski i Ukrainy zapadła decyzja o pierwszych ekshumacjach. Te miałyby się rozpocząć wiosną.

Ekshumacje na Wołyniu. "Ta sprawa powinna być już dawno załatwiona"

- Ta sprawa już dawno powinna być załatwiona przez stronę ukraińską. Bardzo jednoznacznie podnosiliśmy tę kwestię. Sam uczestniczyłem w takich spotkaniach z premierem Mateuszem Morawieckim. Obietnice i zobowiązania ze strony ukraińskiej padały już wtedy - zaznaczył Łukasz Schreiber.

Posłuchaj

Łukasz Schreiber gościem Kamila Szewczyka (Rozmowa Polskiego Radia 24) 12:47
+
Dodaj do playlisty

Jego zdaniem ostatnie ustalenia Polski i Ukrainy to kontynuacja tego, co wcześniej w tej sprawie robił rząd PiS. - Bardzo dobrze, jeśli Ukraina to w końcu zrobi. Moim zdaniem to wstyd i hańba dla nich - że tak długo się przed tym wzbraniają. To niewątpliwie ciemna karta, która wisi na stosunkach polsko-ukraińskich. Mój dziadek pochodził z kresów i wiem jak na tę sprawę patrzono, jak odbierano przez całe lata - podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Ukraina sama musi się zmierzyć z historią. Oprócz prawdy niczego nie żądamy - dodał Łukasz Schreiber.

REKLAMA

Ekshumacje na Wołyniu. Wspólne oświadczenie ministrów

W listopadowym oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy zapisano, że Kijów deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w sprawach poszukiwań i ekshumacji. W reakcji na te zapewnienia prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ubiegający się o prezydenturę z poparciem Prawa i Sprawiedliwości Karol Nawrocki zadeklarował, że specjaliści Instytutu są gotowi w ciągu 24 godzin udać się na Ukrainę, by przeprowadzić poszukiwania i ekshumacje.

IPN przypominał wówczas, że w dotychczasowej korespondencji ze stroną ukraińską złożono dziewięć wniosków głównych i kilkadziesiąt szczegółowych w sprawie zgody na podjęcie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Wołyniu.

Jak podkreśla IPN, w świetle prawodawstwa międzynarodowego mordy popełnione przez Ukraińców głównie na Polakach kwalifikowane są jako ludobójstwo. Zgodnie z najnowszymi szacunkami polskich badaczy w latach 1939-1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło nawet ponad 120 tysięcy obywateli Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej: około 60 tysięcy na Wołyniu i co najmniej 60 tysięcy w Małopolsce Wschodniej, na Polesiu i na Lubelszczyźnie. 

Czytaj także:

* * *

Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzi: Kamil Szewczyk
Gość: Łukasz Schreiber (PiS)
Data emisji: 10.01.2025
Godzina emisji: 17.33
Źródło: PR24/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej