more_horiz

"Przejaw demokracji i trójpodziału władzy". Prof. Bernacki o wecie prezydenta do ustawy medialnej

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 18:34
- Różnimy się z pałacem prezydenckim. Mam jednak nadzieję, że nasza współpraca, która rozpoczęła się wiele lat temu, będzie kontynuowana. Potraktujmy stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy medialnej jako przejaw demokracji. Mylą się Ci, którzy twierdzą, że relacje pomiędzy parlamentem i władzą wykonawczą stanowią monolit - mówił w Polskim Radiu 24 senator PiS prof. Włodzimierz Bernacki.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu nowelizacji ustawy medialnej i skierowaniu jej ponownie do Sejmu. Zaznaczył, że sfera medialna wymaga ograniczeń monopoli medialnych i wpływu zagranicy, jednak powinny one dotyczyć podmiotów, które chcą wejść na polski rynek w przyszłości.

- Reprezentuję to środowisko parlamentarne, które uważa, że konieczne jest dokonanie zmian na rynku mediów. Propozycje nawiązywały wprost do rozwiązań francuskich i niemieckich, które wskazują na konieczność ograniczenia kapitału zewnętrznego spoza UE pod względem właścicielskim w wielkich instytucjach medialnych. Różnimy się pod tym względem z pałacem prezydenckim. Mam jednak nadzieję, że nasza współpraca, która rozpoczęła się wiele lat temu, będzie kontynuowana. Potraktujmy stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jako przejaw demokracji. Mylą się ci, którzy twierdzą, że relacje pomiędzy parlamentem i władzą wykonawczą stanowią monolit. Mamy do czynienia z klasycznym modelem trójpodziału władzy i właściwych relacji dla demokracji - powiedział prof. Włodzimierz Bernacki. 

Czytaj również:

Przyspieszone wybory?

Według senatora PiS i wiceministra edukacji rok 2022 nie będzie rokiem przyspieszonych wyborów parlamentarnych. - Tak naprawdę to wróżenie z fusów. Jestem jednak wewnątrz środowiska senackiego, mam również wiedzę dotyczącą przestrzeni sejmowej. Na podstawie tych informacji, również z rozmów z politykami opozycji, nie wynika, aby wybory odbyły się w innym terminie niż przewidzianym ustawą. Nie widzę nawet środowisk politycznych, które tu i teraz mogłyby stworzyć inną większość parlamentarną od obecnie funkcjonującej - podsumował Bernacki. 

Posłuchaj
14:34 PR24 2021_12_31-17-34-41.mp3 Prof. Włodzimierz Bernacki gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 

Zgodnie z polskim prawem wybory do Sejmu i Senatu odbywają się co cztery lata. Jeżeli więc wybory parlamentarne odbyły się w 2019 roku, to kolejne czekają nas w 2023 roku.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Włodzimierz Bernacki (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 31.12.2021
Godzina emisji: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także