more_horiz

"Wstępny projekt jest przygotowany". Michał Jach o rozdzieleniu terminów wyborów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 18:25
- Jesteśmy za tym, aby rozdzielić terminy wyborów samorządowych i parlamentarnych. Wyborcy powinni w pełni świadomie podejmować decyzje - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Michał Jach.

Przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak w rozmowie z Polskim Radiem zwróciła uwagę na ryzyko pokrycia się dwóch kampanii wyborczych, co - w jej ocenie - wiązałoby się z dużym szumem informacyjnym. "Nakładać się będą również uprawnienia wyborców. Wyborcom będzie trudno zrealizować swoje prawa wyborcze, bo upływ terminów będzie mniej więcej równoległy. Będą zdezorientowani" - zaznaczyła.

Na trudności związane z przeprowadzeniem wyborów parlamentarnych i samorządowych w zbliżonym terminie zwraca również uwagę prezydent Andrzej Duda. Ustawę, skutkującą przesunięciem wyborów samorządowych, szykują politycy PiS. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że jeżeli projekt zostanie przedstawiony, to będzie on przedmiotem konsultacji z prezydentem.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że istnieje wola polityczna, aby rozdzielić terminy wyborów samorządowych i parlamentarnych. - Nie potrzeba wielkich umiejętności i dużo czasu, aby projekt przedłożyć w Sejmie. Wstępnie jest przygotowany. Jesteśmy za tym, aby rozdzielić wybory. Wyborcy powinni w pełni świadomie podejmować decyzje. Całkowicie zgadzam się z opinią szefowej KBW - powiedział Michał Jach.

Jego zdaniem politycy powinni się do tej opinii przychylić. - Rozdzielenie wyborów przyczyni się do tego, że Polacy jednoznacznie określą, na kogo stawiają, na kogo chcą głosować - dodał.

Posłuchaj
14:12 PR24_AAC 2022_07_06-17-36-06.mp3 Michał Jach gościem Krzysztofa Świątka (Rozmowa PR24)

 

Według aktualnego terminarza wybory samorządowe mogą odbyć się między 21 września a 14 października 2023 r. W grę wchodzą zatem niedziele 24 września, 1 października i 8 października. Druga tura odbędzie się dwa tygodnie później.

W przypadku wyborów parlamentarnych możliwy termin głosowania to daty między 13 października a 11 listopada 2023 r. W tym czasie niedziele przypadają 15 października, 22 października, 29 października oraz 5 listopada.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Michał Jach (PiS)
Data emisji: 6.07.2022
Godzina emisji: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także