more_horiz

Polska nie będzie musiała rezygnować z części gazu. Mosiński: dobry efekt rozmów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 18:20
- To jest dobry efekt rozmów pani minister [ds. energetyki Anny Moskwy - przyp. red.] podczas posiedzenia w Brukseli - tak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 efekty negocjacji energetycznych w Brukseli pomiędzy ministrami ds. energetyki Unii Europejskiej, poseł PiS Jan Mosiński.

- To jest dobry efekt rozmów pani minister podczas posiedzenia w Brukseli. Polska jest objęta derogacją, jeśli chodzi o te oszczędności 15 proc. Myślę, że tu zdecydowało kilka czynników. Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy państwem frontowym, również i to, że mamy dużo gazu zmagazynowanego. Od 2015 roku odkąd doszliśmy do władzy, konsekwentnie, krok po kroku uniezależnialiśmy się od strony wschodniej jeśli chodzi o kwestię gazu. Ostrzegaliśmy Niemcy również przed Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Okazało się, że mieliśmy rację. (...) Strona niemiecka wygenerowała ten problem - skomentował informacje z Brukseli Jan Mosiński, poseł PiS.

Polityk PiS skomentował również kończenie budowy rurociągu po dnie Morza Bałtyckiego do Danii. - Zbudowaliśmy Baltic Pipe. To był projekt wizjonerski Lecha Kaczyńskiego. Natomiast to nie zamyka sprawy - skomentował Mosiński, dodając, że jeszcze wiele pracy przed rządem. - My będziemy w dalszym ciągu prowadzili politykę, żebyśmy byli samowystarczalni - zadeklarował poseł.

Polityk skomentował również decyzję Komisji Europejskiej by do 2035 roku zakazać pierwszej sprzedaży samochodów spalinowych. - Samochody elektryczne są bardzo potrzebne. Jednak skąd wziąć na to energię. Moce przesyłowe są takie jakie są. Fotowoltaika również obciąża sieci przesyłowe. Dlatego ja sobie nie wyobrażam, żebyśmy mieli w ciągu najbliższych kilku lat przejść na samochody elektryczne. Większość Polaków myślę będzie jeździć nadal na samochodach spalinowych - uważa Mosiński.

Rosyjski gaz w Europie, źródło: PAP INFOGRAFIKA Rosyjski gaz w Europie, źródło: PAP INFOGRAFIKA
Posłuchaj
11:29 [PR24]PR24 (mp3) 26 lipiec 2022 16_48_34.mp3 Jan Mosiński, źródło: Program 4 Polskiego Radia/ Gość PR 24

Czytaj także:


Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Rozmowa PR24"

Prowadził: Adrian Klarenbach

Gość: Jan Mosiński (PiS)

Data emisji: 26.07.2022

Godzina: 16.46

łk

Zobacz także

Zobacz także