more_horiz

290 mln dolarów dla Polski od USA. Wiceszef MSZ: jak widać, są partnerzy, którzy nas doceniają

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 17:30
- Są partnerzy, którzy doceniają naszą pracę na rzecz całego regionu euroatlantyckiego. To, co dzisiaj Polska robi, to robi nie tylko dla siebie, ale dla całej Unii Europejskiej i także dla USA - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Prawie 290 milionów dolarów wsparcia militarnego Stany Zjednoczone przekażą Polsce w ramach projektu Foreign Military Financing. Deklaracja wsparcia ze strony USA padła z ust sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena 8 września w Kijowie. Fundusze - według komunikatu ambasady USA - mają poprawić zdolności obronne Polski w związku z zagrożeniami ze strony Rosji, a także przyspieszyć "proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy".

"Relacje są najlepsze w historii"

Na antenie Polskiego Radia 24 do decyzji Stanów Zjednoczonych odniósł się wiceminister spraw zagranicznych. Jak wskazał Marcin Przydacz, "jeśli chodzi o relacje polsko-amerykańskie, to już parę miesięcy temu zostały one określone przez najwyższych rangą dyplomatów amerykańskich, przez sekretarza Blinkena, jako najlepsze w historii".

- Jasne jest, że dzisiaj tematyka polsko-amerykańskich relacji to głównie tematyka bezpieczeństwa - zaznaczył. - Z Amerykanami rozmawiamy o wsparciu wschodniej flanki, o tym, żebyśmy byli stabilizatorem w Europie Środkowej - powiedział. 

"Partnerzy, którzy nas doceniają"

Dodał, że "jak widać, są partnerzy, którzy doceniają naszą pracę na rzecz całego regionu euroatlantyckiego". - To, co dzisiaj Polska robi, to robi nie tylko dla siebie, ale dla całej Unii Europejskiej i także dla USA - podkreślił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:00 Przydacz.mp3 Marcin Przydacz: jak widać, są partnerzy, którzy nas doceniają (Polskie Radio 24)

Tytuł audycji: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 16.35

jb/kor

Zobacz także

Zobacz także