more_horiz

Konsensus w Sejmie ws. ustawy o budowie elektrowni atomowych. Dyduch: bezpieczeństwo energetyczne Polski jest kluczowe

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 17:33
 - Chodzi o potężne inwestycje, które będą trwały kilkanaście lat. Dziś rządzi PiS, ale za rok u władzy może być inna partia. Trudno, żeby wtedy wstrzymano te inwestycje. To są zbyt poważne sprawy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Dyduch z Nowej Lewicy. 
Marek Dyduch
Marek Dyduch Foto: PR24/AK

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zarekomendowała przyjęcie regulacji, których zadaniem jest ułatwienie budowy pierwszych elektrowni atomowych w Polsce i obniżenie kosztów budowy tak reaktorów, jak i całej infrastruktury towarzyszącej. Komisja sejmowa nie wnosiła żadnych poprawek. Niektóre kluby złożyły własne, stąd Sejm skierował projekt do ponownych prac w komisji.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne Polski jest kluczowe. - Powinien być konsensus w tej sprawie. Nie rozumiem, dlaczego brakuje dialogu w tej sprawie na linii rząd-opozycja. Chodzi o potężne inwestycje, które będą trwały kilkanaście lat. Dziś rządzi PiS, ale za rok u władzy może być inna partia. Trudno, żeby wtedy wstrzymano te inwestycje. To są zbyt poważne sprawy. W Sejmie padało wiele pytań o finansowanie i kwestie właścicielskie, to są strategiczne kwestie dla państwa. Niektórzy posłowie wskazywali, że być może Amerykanie lub Koreańczycy mają zawiadywać tymi elektrowniami. Nawet takie wątpliwości trzeba było rozwiać - mówił Marek Dyduch.

Zobacz także:

Zwrócił również uwagę, że przy tego typu inwestycjach istnieją tajne kwestie. - Liderzy opozycji powinni o tym wiedzieć. Idealistycznie zakładam, że rządzący i przedstawiciele opozycji są odpowiedzialni. Są jednak duże podziały. To nie jest dobre dla państwa, które chce odrywać poważną rolę w świecie. Nie sprzyja to rozwojowi. Gdzieś jednak jest granica. Politycy powinni nabrać trochę dystansu - stwierdził poseł Lewicy. 

Posłuchaj
14:04 PR24 2022_11_15-16-35-34.mp3 Marek Dyduch gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

W zeszłym tygodniu rząd zatwierdził uchwałę w sprawie budowy w Polsce elektrowni atomowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Elektrownia ma powstać przy współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. Drugi obiekt, w wielkopolskim Pątnowie, ma wybudować firma z Korei Południowej. Polska i Korea podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Dyduch (Nowa Lewica)
Data emisji: 15.11.2022
Godzina emisji: 16.35

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także