more_horiz

Matysiak: nie można całej kampanii opierać na postulacie odsunięcia PiS od władzy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 17:20
- Na pewno nie będzie wspólnej listy opozycji w 2023 roku. Trudno jest mówić o jakieś spójności programowej przy takiej liście. Opierałaby się ona raczej na głównym postulacie odsunięcia PiS od władzy. Co oczywiście jest słusznym postulatem, natomiast nie można na nim opierać całej kampanii wyborczej - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Paulina Matysiak z partii Razem.
Paulina Matysiak
Paulina MatysiakFoto: PR24/AK

Do utworzenia wspólnej listy w wyborach parlamentarnych w 2023 roku dążą głównie politycy Platformy Obywatelskiej oraz lider tej formacji Donald Tusk. Mniejsze ugrupowania są z reguły przeciwne temu rozwiązaniu, bo obawiają się, że zostaną w pewien sposób wchłonięte przez PO

Zdaniem rozmówczyni PR24 "na pewno nie będzie wspólnej listy opozycji  w wyborach parlamentarnych".

- To jest pieśń przyszłości: jakieś bajania o tym, że ta wspólna lista jest ratunkiem dla Polski. Trudno jest mówić o jakieś spójności programowej przy jednej liście. Opierałaby się ona raczej na głównym postulacie odsunięcia Prawa i Sprawiedliwości od władzy. Co oczywiście jest słusznym postulatem, natomiast nie można na nim opierać całej kampanii wyborczej - podkreśliła Paulina Matysiak. 

Jak zaznaczyła, istotne jest to, że w wielu sprawach programy ugrupowań, które ewentualnie mogłyby stworzyć wspólną listę, się wykluczają. - Wchodzą tu kwestie programowe, gdzie ugrupowania, o których się mówi, że miałyby trafić na wspólną listę, mają bardzo różne rozwiązania, często są one sprzeczne. Nie wiem więc, jak moglibyśmy się w tych kwestiach pogodzić - powiedziała polityk.

- Kolejny argument jest taki, że wielu wyborców taka jedna lista demotywuje. Jeśli ktoś w Warszawie będzie chciał zagłosować na Magdalenę Biejat, to znaczy, że chciałby w Sejmie zobaczyć właśnie Magdalenę Biejat, a nie na przykład Pawła Poncyljusza. Wyborca nie chce głosować na kota w worku - podsumowała Paulina Matysiak.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:58 PR24 2022_11_30-16-37-32.mp3 Paulina Matysiak o pomyśle utworzenia wspólnej listy opozycji (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Paulina Matysiak (Razem)

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 16.35

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także