more_horiz

Poseł PSL: poprzemy 800+ pod warunkiem, że będzie skierowane do osób rzeczywiście potrzebujących

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 18:30
- Są niestety takie sytuacje, że ktoś ma wiele dzieci, nie pracuje i żyje z zasiłku państwa - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski.
Władysław Teofil Bartoszewski
Władysław Teofil Bartoszewski Foto: PR24/AK

Programy socjalne wprowadzone i rozwijane przez Prawo i Sprawiedliwość wydają się solą w oku opozycji. Jej politycy nie mogą się zdecydować, czy wypowiadać się o nich z pogardą, czy licytować się, że zrobiliby to lepiej. W czasie spotkania z wyborcami w Krakowie były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do rządzących, aby taki program wprowadzić wręcz jak najszybciej, już od 1 czerwca. Szymon Hołownia nazwał propozycję PiS i pomysł Tuska "niepoważnymi". Natomiast lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował, aby ewentualna waloryzacja 800+ dotyczyła wyłącznie osób pracujących. 

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że PSL od początku popierało Program 500+. - Popieraliśmy również waloryzację programu. Jednak przedstawianie tego na pięć miesięcy przed wyborami jest wrzutką typu kiełbasa wyborcza. Poprzemy 800+ pod warunkiem, że będzie skierowane do osób rzeczywiście potrzebujących. Są niestety takie sytuacje, że ktoś ma wiele dzieci, nie pracuje i żyje z zasiłku państwa. Należy premiować ludzi, którzy pracują oraz samotne matki. Dyskusje na ten temat były nawet w samym PiS. Czy 500+ ma być dla wszystkich, czy ma być cezura dochodów? - mówił Władysław Teofil Bartoszewski.

"Nie pobierałem 500+"

Poseł PSL przyznał, że pracując swego czasu w sektorze prywatnym, przy znacznie wyższych zarobkach niż średnia krajowa, nie pobierał 500+ na dwoje dzieci. - Do tej pory nie biorę. Dla ludzi, którzy mało zarabiają, to jest bardzo dobry program. Natomiast dobrze sytuowanym podatnicy nie powinni płacić. Program 800+ niekoniecznie musi być zaadresowany do bardzo dobrze zarabiających rodziców - podsumował Bartoszewski. 

Posłuchaj
13:40 PR24 2023_05_19-16-35-20.mp3 Władysław Teofil Bartoszewski gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

W miniony weekend podczas konwencji "Ul programowy PiS" Jarosław Kaczyński zapowiedział propozycje dla obywateli, w tym zastąpienie 500+ programem 800+.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-Koalicja Polska)

Data emisji: 19.05.23

Godzina: 16.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także