more_horiz

"Brzmi trochę fałszywie". Marek Dyduch o propozycji Platformy Obywatelskiej ws. podatków

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 19:55
- Ekonomiści są potrzebni, żeby nie wariować po prostu. Muszą być pewne ramy, w których funkcjonujemy, pewien limit, bo to budżet wyznacza środki publiczne, więc tego trzeba pilnować. Natomiast są sytuacje, że ci, którzy rządzą, mogą decydować, na co te środki wydać. Można wydać na sprawy socjalne, można - na zbrojenia - mówił w Polskim Radiu Marek Dyduch (Lewica).

Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało w Warszawie dwudniową konwencję programową, podczas której przedstawiło pierwsze obietnice wyborcze. To między innymi bezpłatne leki dla osób powyżej 65. roku życia i do 18. roku życia, bezpłatne przejazdy autostradami publicznymi oraz podniesienie świadczenia na dziecko do 800 zł.

W odpowiedzi na propozycje PiS lider PO zaproponował m.in., żeby podnieść kwotę wolną od podatku do 60 tysięcy złotych rocznie. Pomysł ten skrytykował Leszek Balcerowicz, który stwierdził, że składanie projektu bez podania źródeł jego finansowania jest oszustwem.

Marek Dyduch, komentując propozycję Donalda Tuska, stwierdził, że "to trochę fałszywie brzmi". Jak zaznaczył, należy liczyć się ze zdaniem ekonomistów podczas prezentowania tego typu obietnic. Poseł przypominał, że podczas rządów lewicy, gdy sytuacja gospodarcza była trudna, rządowi udało się uporządkować finanse państwa i zwiększyć wpływy do budżetu.

Posłuchaj
13:49 PR24 2023_05_25-16-35-05.mp3 Marek Dyduch o propozycjach Platformy Obywatelskiej (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marek Dyduch (Nowa Lewica)

Data emisji: 25.05.2023

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także