Zakup kolekcji Czartoryskich. „Jedno z największych wydarzeń w kulturze polskiej”

2017-04-15, 13:51

Zakup kolekcji Czartoryskich. „Jedno z największych wydarzeń w kulturze polskiej”
Wernisaż wystawy „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich” w Muzeum Narodowym w Krakowie.Foto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / fb.com

– To kolekcja przyćmiewająca niektóre kolekcje zagraniczne i światowe. Trudno to zrozumieć, jeśli się nie usłyszy tej liczby, czyli ponad 300 tysięcy przedmiotów. To była ogromna praca, by wszystkie te przedmioty skatalogować, by móc je potem powierzyć narodowi polskiemu – mówił w audycji Utracone, Odzyskane Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Lubomirskich i Czartoryskich, który pomagał przy sprzedaży kolekcji Czartoryskich.

Posłuchaj

15.04.2017 Jan Lubomirski-Lanckoroński: od niepamiętnych czasów Lubomirscy starali się obcować z pięknem i dziełami sztuki
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, jego przodkowie otaczali się sztuką od początków rodu. – Od niepamiętnych czasów Lubomirscy starali się obcować z pięknem i dziełami sztuki. W tamtych czasach to były dzieła Rembrandta, Tycjana. Staram się też tworzyć własną kolekcję sztuki, np. bardzo lubię Dürera, który nie jest łatwy do dostania – opowiadał książę Lubomirski-Lanckoroński.

Kolekcja Czartoryskich uratowała się podczas II wojny światowej dzięki działaniom prof. Karola Estreichera. Prezes Fundacji Lubomirskich i Czartoryskich wspominał, że Estreicher był bliskim przyjacielem jego ojca. – Jeszcze z czasów krakowskich panowie się bardzo dobrze znali i prof. Estreicher bywał bardzo częstym gościem u nas w domu, także podczas przywożenia tych wspaniałych precjozów. Niestety, nie udało się odnaleźć obrazu Rafaela, ale prawa do niego są już przekazane narodowi polskiemu. – mówił gość Polskiego Radia 24.

Cała kolekcja Książąt Czartoryskich liczy 336 tys. obiektów i obejmuje sztukę starożytną, polskie i europejskie malarstwo, militaria, rzemiosło artystyczne, pamiątki po sławnych ludziach, dokumenty historyczne. Najstarsze dzieła powstały ok. 4 tys. lat temu, najmłodsze w XIX wieku.

W krakowskim Arsenale prezentowana jest część kolekcji Czartoryskich. 350 obiektów można zobaczyć na wystawie "Najcenniejsze". W Arsenale zwiedzający zobaczą m.in. "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. 

Cała kolekcja będzie prezentowana po zakończeniu remontu w Muzeum Czartoryskich. Aby go dokończyć potrzebne są jeszcze dwa lata prac, które będą kosztowały około 30 milionów złotych.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/kk

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje Magdaleny Ogórek

_________________

Data emisji: 15.04.2017

Godzina emisji: 13.16


Polecane

Wróć do strony głównej