„Dzieła sztuki w czasie wojny chowano m.in. pod schodami, między stropami”
- Metody chronienia dzieł sztuki w czasie wojny bywały różne. Działania, które były podejmowane jeszcze przed wybuchem wojny, to m.in. deponowanie swoich przedmiotów w muzeach, ale także przewożenie rzeczy z majątków na prowincji do Warszawy. Kierowano się bowiem zasadą z I wojny światowej. Warszawa wówczas nie ucierpiała, a zostały zniszczone majątki podwarszawskie – mówił w audycji "Utracone, Odzyskane" dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor „Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945”.
2017-10-21, 14:04
Posłuchaj
Jak podkreślił dr Mariusz Klarecki, sposoby zabezpieczania cennych przedmiotów podczas wojny bywały różne. - Chowano je m.in. pod schodami, między stropami, wiele rzeczy zakopywano także w ogródkach - wyliczał gość.
Dodał, że wielu Polaków chroniło swoje mieszkania przed bombami, ale nie miało świadomości, że ktoś przyjdzie po cenne rzeczy w ich domach. „To było totalne zaskoczenie” – stwierdził gość.
Odniósł się także do Moniki Żeromskiej, która pamiątki po swoim ojcu Stefanie Żeromskim przechowywała na Rynku Starego Miasta. - Dzień przed Powstaniem Warszawskim schowała je w ścianie kamienicy na Starym Mieście, gdzie wcześniej znalazła specjalną wnękę. Kamienica została zniszczona, pamiątki we wnęce przetrwały i większość, duża część tych przedmiotów, została ocalona – podsumował dr Klarecki.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Magdalena Ogórek.
Polskie Radio 24/pr
____________________
Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 21.10.17
Godzina emisji: 13:15
REKLAMA