more_horiz

„Ekstaza św. Franciszka”. Jedyny El Greco w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 16:00
Obraz „Ekstaza św. Franciszka” to jedyne w polskich zbiorach dzieło El Greca. Obraz prezentowany jest w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. O „Ekstazie św. Franciszka” mówiła w audycji Utracone, Odzyskane historyk sztuki dr Izabella Galicka.
Audio
  • 03.02.2018 Izabella Galicka: „Obraz znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach”.
Fragment obrazu autorstwa El Greca Ekstaza św. Franciszka
Fragment obrazu autorstwa El Greca "„Ekstaza św. Franciszka” Foto: wikipedia.org/public domain

Zajmując się inwentaryzacją zabytków sztuki powiatu sokołowskiego, trafiły na dzieło El Greca wiszące na ścianie plebanii przy kościele parafialnym w Kosowie Lackim. Największe autorytety naukowe opowiedziały się jednak przeciwko uznaniu obrazu za oryginał. Dopiero 10 lat po odkryciu, w 1974 r. konserwacja przeprowadzona pod kierunkiem prof. Bohdana Marconiego wykazała oryginalną sygnaturę.

Jak podkreślała Izabella Galicka, obraz znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. - Od 2004 roku został udostępniony publiczności. Podczas inwentaryzacji kościoła w Kosowie Lackim z Hanną Sygietyńską przypadkiem zobaczyliśmy stary obraz w mieszkaniu prywatnym księdza. Zobaczyłyśmy „Ekstazę św. Franciszka” – św. Franciszek z rozłożonymi dłońmi, wpatrzony w górę, z twarzą pełną zapamiętania i kontaktu z boskością. Całe tło było w nim zamalowane i była w nim dziura, dlatego nie wisiał w kościele – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Według historyczki sztuki początkowo nie dawano wiary, że to obraz El Greka. – Po długotrwałych badaniach postawiłyśmy tezę, że obraz z Kosowa Lackiego jest pierwowzorem serii franciszkańskiej El Greka. Świat nam nie wierzył, ale po naszym artykule odezwał się dziennikarz PAP-u, który szukał tematu. Rozesłał wszędzie informację o sensacyjnym odkryciu, wtedy się zaczęło. Przez miesiąc nie schodziło to z łam prasy. Jednak profesorowie, którzy pojechali, stwierdzili, że to naśladownictwo, ale w końcu przyznano nam racje. Odkrycie było w 1964 roku, konserwacja w 1974, a potem był przechowywany przez Kościół przez 30 lat – mówiła Galicka.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24

____________________ 

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 03.02.2018

Godzina emisji: 15:33


Zobacz także

Zobacz także