„Financial Times” o powrotach młodych polskich specjalistów z Wielkiej Brytanii

Brytyjski dziennik „Financial Times” opisał w piątek falę powrotów do kraju młodych polskich profesjonalistów, którzy studiowali i rozpoczynali swoje kariery w Wielkiej Brytanii. O tym, czy są to jednostkowe przypadki czy początek pewnego trendu, rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (KUKE), były minister finansów Cezary Mech i ekonomista Sławomir Horbaczewski.

2017-10-30, 10:24

„Financial Times” o powrotach młodych polskich specjalistów z Wielkiej Brytanii
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: flickr/PicBasement.com/CC BY 2.0

Posłuchaj

30.10.17 Piotr Soroczyński, Cezary Mech i Sławomir Horbaczewski o młodych polskich profesjonalistach pracujących w Wielkiej Brytanii.
+
Dodaj do playlisty

24-letnia Marta Tondera opowiedziała w rozmowie z dziennikiem, jak rok temu była zaniepokojona wynikami referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a w marcu przeniosła się do Warszawy, gdzie podjęła pracę w fundacji charytatywnej przy firmie farmaceutycznej Adamed. Jak tłumaczyła, nie mogła odrzucić możliwości rozwoju, którą oceniła jako „wymarzoną pracę”.

Jak stwierdził Sławomir Horbaczewski, młodzi polscy profesjonaliści, którzy studiowali i rozpoczynali swoje kariery w Wielkiej Brytanii to osoby, które „mają świetne kompetencje społeczne, gdyż pracowały w innej kulturze, świetne kompetencje zawodowe, bo mają dobre wykształcenie zdobyte w Polsce i za granicą, a także dobre zrozumienie języków, które są narzędziem komunikowana się i poznawania”.

- Jeśli takie osoby wracają do Polski, to zdecydowanie zwiększają swoje możliwości. W Polsce są bowiem różnego rodzaju granty i inne możliwości, dające młodym ludziom, profesjonalistom szansę na rozwój zawodowy i społeczny dużo szybszy i lepszy niż w krajach starej demokracji zachodniej – tłumaczył ekonomista.

Z kolei Piotr Soroczyński podkreślił, że Polska „staje się w miarę rozsądnym i w miarę atrakcyjnym miejscem do życia nie tylko dla ludzi, którzy z Polski wyjechali i mogą tu wrócić, ale także dla ludzi z Europy, którzy często tu przyjeżdżają, by poznać inną kulturę”.

REKLAMA

Cezary Mech zwrócił z kolei uwagę, że w artykule zostało zaprezentowanych tylko kilka przypadków, przy czym nie było podanej żadnej liczby. - To charakterystyczne. Mówi się o jakichś symptomach nie podając żadnej liczby – podsumował.

W audycji mowa była także m.in. o ograniczeniu handlu w niedziele i programie 500 Plus.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 30.10.17

REKLAMA

Godzina emisji: 9:09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej