more_horiz

"Rządy Pieniądza": seniorzy na rynku pracy - jak ich wspierać?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 12:16
Polityka senioralna to jeden z tematów, który będzie dziś poruszany na XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy. O sytuacji osób starszych w Polsce rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w krynickim studiu Polskiego Radia 24.
Audio
  • Rządy Pieniądza 6.09.2018, cz. 1 (Polskie Radio 24)
  • Rządy Pieniądza 6.09.2018, cz. 2 (Polskie Radio 24)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów dr Elżbieta Ostrowska powiedziała, że w Polsce jest dużo programów aktywizacji seniorów, ale jak mówiła - ta aktywizacja nigdy w pełni się nie uda, jeżeli, jak to ujęła, "nie zapewnimy im godnego życia".

- Tego minimum nie mają w tej chwili zapewnionego. Przypomnę o najniższych emeryturach rzędu 1000 złotych brutto. Póki nie będzie tych pieniędzy, tak długo aktywizacja seniorów i realizacja programów dostępności będą napotykały na naturalny i bardzo poważny opór - podkreśliła.

 Prezes Ogólnokrajowej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku Wiesława Borczyk mówiła, że wielu seniorów byłoby zainteresowanych podjęciem dodatkowej pracy już po przejściu na emeryturę. Jak jednak podkreśliła, system podatkowy wręcz do tego zniechęca. Jej zdaniem grupa seniorów, którzy chcą dalej pracować, powinna się spotkać i przedyskutować propozycje zmian w systemie, tak żeby dorabiać do emerytury było łatwiej.

- To jest też kwestia oferty dla emeryta, kwestia wynagrodzenia i rzetelnej informacji. Chodzi o to, by, mówiąc potocznie, nie było to zapychanie dziur - mówiła i dodała, że chodzi o to, by ludzie starsi byli traktowani z godnością i żeby czuli się dobrze w pracy.

Prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej Marzena Rudnicka zaznaczyła, że seniorzy w pracy nie chcą być traktowani specjalnie, tylko na równi z innymi, młodszymi pracownikami.

- Fajnie by było, gdyby przedsiębiorca miał korzyść z tego, że zatrudnia seniora, nie tylko dlatego, że jest najbardziej doświadczony, ale że opodatkowanie pracy jest niższe (...) Chodzi o taki "mały ZUS" dla emeryta, z redukcją składek, np. ograniczając się tylko do zdrowotnej - wskazywała.

Ale - jak zastrzegła w tym miejscu dr Elżbieta Ostrowska - tego typu rozwiązania muszą być dobrze przemyślane, żeby, jak mówiła, "nie wylać dziecka z kąpielą", bo przecież od składek zależy też wysokość naszej emerytury.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem