"Rządy Pieniądza": seniorzy na rynku pracy - jak ich wspierać?

2018-09-06, 12:16

"Rządy Pieniądza": seniorzy na rynku pracy - jak ich wspierać?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Polityka senioralna to jeden z tematów, który będzie dziś poruszany na XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy. O sytuacji osób starszych w Polsce rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w krynickim studiu Polskiego Radia 24.

Posłuchaj

Rządy Pieniądza 6.09.2018, cz. 1 (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów dr Elżbieta Ostrowska powiedziała, że w Polsce jest dużo programów aktywizacji seniorów, ale jak mówiła - ta aktywizacja nigdy w pełni się nie uda, jeżeli, jak to ujęła, "nie zapewnimy im godnego życia".

- Tego minimum nie mają w tej chwili zapewnionego. Przypomnę o najniższych emeryturach rzędu 1000 złotych brutto. Póki nie będzie tych pieniędzy, tak długo aktywizacja seniorów i realizacja programów dostępności będą napotykały na naturalny i bardzo poważny opór - podkreśliła.

 Prezes Ogólnokrajowej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku Wiesława Borczyk mówiła, że wielu seniorów byłoby zainteresowanych podjęciem dodatkowej pracy już po przejściu na emeryturę. Jak jednak podkreśliła, system podatkowy wręcz do tego zniechęca. Jej zdaniem grupa seniorów, którzy chcą dalej pracować, powinna się spotkać i przedyskutować propozycje zmian w systemie, tak żeby dorabiać do emerytury było łatwiej.

- To jest też kwestia oferty dla emeryta, kwestia wynagrodzenia i rzetelnej informacji. Chodzi o to, by, mówiąc potocznie, nie było to zapychanie dziur - mówiła i dodała, że chodzi o to, by ludzie starsi byli traktowani z godnością i żeby czuli się dobrze w pracy.

Prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej Marzena Rudnicka zaznaczyła, że seniorzy w pracy nie chcą być traktowani specjalnie, tylko na równi z innymi, młodszymi pracownikami.

- Fajnie by było, gdyby przedsiębiorca miał korzyść z tego, że zatrudnia seniora, nie tylko dlatego, że jest najbardziej doświadczony, ale że opodatkowanie pracy jest niższe (...) Chodzi o taki "mały ZUS" dla emeryta, z redukcją składek, np. ograniczając się tylko do zdrowotnej - wskazywała.

Ale - jak zastrzegła w tym miejscu dr Elżbieta Ostrowska - tego typu rozwiązania muszą być dobrze przemyślane, żeby, jak mówiła, "nie wylać dziecka z kąpielą", bo przecież od składek zależy też wysokość naszej emerytury.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Polecane

Wróć do strony głównej