"Rządy Pieniądza": nauka dźwignią biznesu?

W czasie Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa dużo mówi się o współpracy między nauką a biznesem. O tym, jak powinna ona wyglądać i o barierach w tej współpracy rozmawiali goście "Rządów Pieniądza", którzy odwiedzili studio Polskiego Radia 24 na Kongresie.

2018-11-16, 10:40

"Rządy Pieniądza": nauka dźwignią biznesu?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Likoper

Posłuchaj

Rządy Pieniądza 16.11.2018, cz. 1 (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Dr Artur Bartoszewicz z SGH powiedział, że to nie nauka jest skazana na biznes, ale to biznes jest skazany na naukę.

- Dziś, w gospodarce globalnej, o wysokim poziomie zaawansowania, o produktach, które pozwalają na rywalizację gospodarek wówczas, gdy są na wysokim poziomie przetworzenia i mają bazę w nauce, to właśnie biznes musi zrozumieć, musi się otworzyć, choć otworzyć się muszą w sumie dwie strony, i z tym jest chyba największy problem - mówił ekspert. Jak dodał, w Polsce są też duże kłopoty z porozumieniem się przedstawicieli światów biznesu i nauki.

- To, że mamy ambitnych ludzi po obu stronach, ludzi z dobrymi pomysłami, to niestety nie wystarczy. Nauka musi też działać by osiągnąć konkretny wynik finansowy - podsumował.

Z taką opinią zgodził się wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok.

REKLAMA

- Z naszego doświadczenia inwestycyjnego widzimy że tam, gdzie ten aspekt badawczy jest silny, to strona biznesowa schodzi na dalszy plan. Oznacza to czasami uzależnienie takich ośrodków czy instytucji od różnego rodzaju funduszy pozyskiwanych na badania, które nie przekładają się jednak na sprzedawalny produkt, na możliwość jego komercjalizacji - mówił.

Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego mówił, że światy biznesu i nauki były od dawna, nieco stucznie rozdzielone. Wskazywał, że np. w świecie nauki mamy do czynienia ze sporem pokoleniowym, kiedy młodzi naukowcy chcieliby, szybciej niż starsi, integrować się z biznesem.

- Oni produkują narzędzia, które muszą być gdzieś zastosowane. Satysfakcja z pracy jest 'efektem ubocznym' (...) Pomysły powinny być materializowane, zwłaszcza w specjalizacjach technicznych - podkreślił.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej