Solidaryzm, interwencjonizm, liberalizm. Eksperci o roli państwa w gospodarce

 Likwidacja opieszałości polskich sądów dałaby bez wielkiego wysiłku spory wzrost PKB - powiedział Andrzej Sadowski, gość programu Rządy Pieniądza. Państwo polskie chce zwiększyć swoją odpowiedzialność za los Polaków, to odejście od neoliberalnej koncepcji państwa jako "nocnego stróża" - mówił  Zbigniew Krysiak.

2019-10-10, 11:15

Solidaryzm, interwencjonizm, liberalizm. Eksperci o roli państwa w gospodarce
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Phongphan

Posłuchaj

Rządy Pieniądza 09.10.2019 (Polskie Radio24)
+
Dodaj do playlisty

- Mamy państwo aktywne, przyjazne przedsiębiorcom i obywatelom, w odróżnieniu od państwa agresywnego z początkowego okresu transformacji, występującego jedynie w roli "nocnego stróża" z okresu rządów poprzedniej koalicji – do tych słów premiera Mateusza Morawieckiego zacytowane z wywiadu udzielonego Polskiemu Radiu odnosili się goście audycji Rządy Pieniądza. W środę 09.10.2019r.  jej gośćmi był dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im Adama Smitha oraz prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

Społeczna gospodarka rynkowa

Profesor Zbigniew Krysiak zaznaczył, że od momentu prezentacji przez premiera Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju było jasne, że chodzi o zwiększenie odpowiedzialności państwa za poziom życia obywateli, za tworzenie sprawiedliwych reguł dla wszystkich.

- Syntezą realizowanego modelu jest tworzenie nowego systemu solidaryzmu społeczno-gospodarczego – mówił prof. Krysiak. Przypomniał, że w tę myśl bardzo zaangażowany był śp. Kornel Morawiecki. Wyjaśniał, że gdy przeanalizujemy ekonomię na świecie, to albo pojawia się przerysowany, ostry, agresywny neoliberalizm lub komunistyczny socjalizm. W polskim przypadku mamy do czynienia z równowagą. - Solidaryzm czerpie swoje korzenie w wartościach chrześcijańskich, ale jednocześnie ma na względzie prawa ekonomiczne, nie ignoruje ich - powiedział prezes Instytutu Myśli Schumana.

- W dynamicznej równowadze wielu podmiotów, gdy w centrum jest rodzina, uzyskujemy największą efektywność gospodarki – stwierdził prof. Zbigniew Krysiak. 

REKLAMA

Andrzej Sadowski zaznaczył, że siła naszej gospodarki budowana jest przez zaradność polskich przedsiębiorców. Dotyczy to chciałby transportu międzynarodowego czy rolnictwa, na którego sukcesy wskazywał w radiowym wywiadzie premier podając jako przykład 30 mld zł z eksportu. 

Opieszałość sądów wciąż barierą gospodarki

Mówiąc o interwencji państwa Andrzej Sadowski  stwierdził, że jest ona potrzebna, ale o tyle, o ile ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorcom i rolnikom. A dodatkowo likwiduje bariery rozwojowe i procedury biurokratyczne, które narastały od 30 lat. Tu wskazał na bariery dla polskich firm ze strony krajowego sądownictwa, które rozpatruje sprawy w sposób niezwykle przewlekły.

- Sekretarz generalny OECD rekomenduje kolejnym polskim rządom, aby przyjęły najmniejszy poziom regulacji jaki występuje w Unii Europejskiej, bo z tego tytułu będziemy mieć o kilka punktów procentowych większy wzrost gospodarczych – powiedział Andrzej Sadowski.

Śląsk może stać się jedną z wielu polskich Dolin Krzemowych

Goście audycji odnieśli się również do wskazanego przez premiera M.Morawieckiego Planu dla Śląska. W zamyśle rządu to ten region powinien być polską doliną krzemową, to tu jest infrastruktura, na bazie której można budować innowacyjny przemysł. Do tego też potrzebni są odpowiednio wykwalifikowani ludzie, nowoczesne uczelnie ściśle współpracujące z biznesem. Wiąże się to również ze sprawiedliwą transformacją energetyczną.

REKLAMA

- Uczelnie, ale i sama infrastruktura badawczo-rozwojowa uzasadnia skupienie się na rozwoju Sląska – stwierdził prof. Zbigniew Krysiak.

Według Andrzeja Sadowskiego, w Polsce ma okazję rozwinąć się nie tylko jedna dolina krzemowa. W opinii gościa Rządów Pieniądza potrzeba odpowiednio rozkładać ryzyka i zyski pomiędzy uczelniami, firmami, grupami badawczymi. W Stanach Zjednoczonych czy Szwajcarii zostało to znakomicie dopracowane, dlatego warto skorzystać z tych doświadczeń.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej