X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prezes ZUS Gertruda Uścińska: już 34 tys. osób otrzymało dodatek solidarnościowy

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 17:34
- Do dzisiaj dodatek solidarnościowy otrzymało już 34 tys. świadczeniobiorców i ich obsługa odbywa się na bieżąco także dlatego, że wnioski składane są tylko w formie elektronicznej – mówiła w audycji Polskiego Radia 24 "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Prof. Gertruda Uścińska
Prof. Gertruda UścińskaFoto: Polskie Radio 24
Posłuchaj
21:08 Prezes ZUS Gertruda Uścińska Rządy Pieniądza PR24 Prezes ZUS Gertruda Uścińska Rządy Pieniądza PR24

Dodatek solidarnościowy zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę to kolejne działanie rządu w ramach pakietu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.

Jak poinformował gość PR24, do ZUS przez zaledwie 10 dni od wejścia w życie ustawy wpłynęło już ok. 60 tys. wniosków.


Marlena Maląg twitter 1200.jpg
Minister rodziny: dodatek solidarnościowy nie może być zajęty przez komornika

Dodatek wynosi 1400 zł na rękę

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł na rękę. Jest nieopodatkowany, nie podlega żadnym potrąceniom, natomiast składka emerytalna, rentowa i zdrowotna od niego są finansowane z budżetu państwa. Dodatek nie podlega także egzekucji.


- Warunkiem jego otrzymania jest utrata zatrudnienia po 15 marca br. oraz posiadanie co najmniej 60 dni ubezpieczenia ze stosunku pracy. Nie można też mieć w tym samym czasie innych tytułów do ubezpieczenia społecznego - mówiła prof. Uścińska.

Poinformowała też, że spora część składanych wniosków o dodatek solidarnościowy dotyczy osób, które nie zostały w ciągu 7 dni od zwolnienia przez pracodawcę wyrejestrowane od obowiązku opłacania składek na ZUS.


shutterstock_pieniadze zus 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa. ZUS: wnioski tylko drogą elektroniczną

Przypomniała, że pracodawca ma taki obowiązek. Gdy go nie dopełni, sprawa musi być wyjaśniana, przeciąga się, a więc jest to działanie niekorzystne dla osoby, która straciła pracę.

- Mamy też ponad 3 tys. wniosków od osób, które nie spełniły obowiązku podlegania ubezpieczeniom przez 60 dni (…), a jest to już naprawdę łagodny warunek – wyjaśniała prof. Uścińska.

Ponad połowa wniosków o dodatek solidarnościowy od kobiet

Podała, że 57 proc. wnioskodawców to kobiety, a ponad 36 proc. - osoby młode w wieku od 26 do 35 lat.

W wypadku osób do 40. roku życia większości po prostu skończyły się umowy na czas określony i nie zostały przedłużone.

1,1 mln osób złożyło też wniosek o zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8

Prezes przypomniała też o wypłacanych przez ZUS dodatkowych zasiłkach opiekuńczych dla rodziców dzieci do lat 8, których obowiązywanie zostało wydłużone do 12 lipca.

- Łącznie od 12 marca dodatkowy okres zasiłkowy przyznany przez rząd to już 123 dni. Jest to bardzo długi okres. (…) Wniosków do ZUS wpłynęło 1 mln 100 tys. Koszty tego zasiłku ponoszą też pracodawcy, jeżeli zatrudniają ponad 20 pracowników, ale robią to na poczet składek na ZUS. Potem się z nami rozliczają. Natomiast mniejszym przedsiębiorcom wypłaca zasiłek ZUS (…). W 2020 r. wydatki na zasiłki opiekuńcze wyniosą nawet 3,5 mld, z tego 2/3 to będą zasiłki dodatkowe – wyliczała prof. Uścińska.

Analizowała również propozycje emerytalne, które padają w kampanii wyborczej, podkreślając, że część z nich nie jest zgodna z obowiązującym prawem, część nie bierze pod uwagę sytuacji finansowej FUS i budżetu. Podkreśliła także znaczną podwyżkę emerytury minimalnej, jaka miała miejsce pod rządami PiS.

- W 2015 r. minimalna emerytura wynosiła ok. 880 zł. Gdy porównamy dzisiejszą minimalną emeryturę w kwocie 1200 zł, to jest to wzrost o 36 proc. – powiedziała prof. Uścińska.

Poinformowała też, że ze zwolnienia ze składek na ZUS dotąd skorzystało 2 mln firm (przez 3 miesiące), 7 mln ubezpieczonych, łącznie na kwotę 11,3 mld zł.

Wypłacone świadczenie postojowe to natomiast kwota 3,5 mld zł na prawie 2 mln wypłaconych świadczeń.
Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Już 30 tysięcy wniosków o dodatek solidarnościowy od osób, które straciły pracę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 19:42
Do dzisiaj złożono 30 tysięcy wniosków o dodatek solidarnościowy przysługujący osobom, które straciły pracę z powodu pandemii koronawirusa - poinformowała Informacyjną Agencję Radiową minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rodziny: dodatek solidarnościowy nie może być zajęty przez komornika

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 20:00
- Dodatek solidarnościowy, który jest inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy oraz wyższy od września zasiłek dla bezrobotnych, pomogą przetrwać osobom bezrobotnym skutki pandemii koronawirusa do momentu aż znajdą nowe zatrudnienie - powiedziała minister Marlena Maląg w audycji "Bardzo Ważny Projekt" Programu 3 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń