X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: straszą nas zabraniem środków z Funduszu Odbudowy, ale osobny fundusz dla strefy euro jest mało prawdopodobny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 12:49
Na teraz ważniejszy od nowego unijnego budżetu jest chyba Funduszu Odbudowy. Gdybyśmy wskutek veta do budżetu stracili możliwość korzystania z nich, byłby to duży problem - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu24 dr Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek z UW. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photo Veterok

Zdaniem dr Przemysława Kwietnia z firmy X-trade Brokers, jest mało prawdopodobnie, aby strefa euro chciała stworzył własny fundusz na odbudowę gospodarki po pandemii, bo nie ma na to osobnego budżetu, a więc i składek które by do niego wpływały. Całe wsparcie musiałoby być oparte na pożyczkach, co nie byłoby już tak korzystne finansowo dla strefy euro.

W opinii dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek nie do końca tak jest, że gdyby unijny budżet został zawetowany przez Polskę, Węgry, a być może także Słowenię, bo to prowizorium budżetowe i tak dałoby nam możliwość skorzystania z większych pieniędzy. Za ważniejszy od budżetu UE uznała Fundusz Odbudowy.

Antycovidowy Fundusz Odbudowy jest dziś najważniejszy

- Na Funduszu Odbudowy wszystkie państwa bardzo czekają. To ogromna suma aż 750 mld euro wydatkowane przez na 3 lata. Przeznaczony będzie na wsparcie gospodarek przy wychodzeniu z pandemicznego kryzysu w latach 2021-2023. Budżet musi być oczywiście gotowy na nową perspektywę finansową UE, którą rozpoczynamy już w 2021 r.,  ale z punktu widzenia krajów członkowskich, zdecydowanie ważniejsze jest uruchomienie Funduszu Odbudowy, bo w tym przypadku żadnego prowizorium być nie może – wyjaśniała dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Wyraziła też obawę, że państwa dziś blokujące nowy budżet UE mogą być wyłączone z dostępu do pieniędzy z Funduszu Odbudowy, a niezależnie do tego prace nad nowym budżetem będą  spokojnie dalej prowadzone.

- Stworzenie odrębnego funduszu odbudowy dla strefy euro nie byłoby proste. Wyobrażam sobie takie rozwiązanie oparte o pożyczki, ale nie o wydatki. Strefa euro nie ma bowiem swojego wewnętrznego budżetu, więc trudno byłoby wprowadzić tylko rozwiązanie oparte o składki i wydatki. Ewentualnie jest tylko rozwiązanie pomostowe do czasu gdy uda się uchwalić nowy unijny budżet – powiedział dr Przemysław Kwiecień.

Zwrócił też uwagę na ogromną słabość całej UE w jej globalnym otoczeniu, także na przyszłość, szczególnie wobec Chin, które walczą o swoją globalną pozycję, ale też i Stanów Zjednoczonych.

- UE zajmuje się ciągle swoimi wewnętrzny a nie zewnętrznymi problemami. Toczy się wręcz brazylijski serial w odcinkach na temat umowy z Londynem po Brexicie, teraz mamy kłopot z unijnym budżetem. To powoduje, że jako Europa skazujemy się na coraz większą marginalizację. Walczymy na własnym podwórku, a światowi rywale nas stale ogrywają – argumentował dr Przemysław Kwiecień.

Mit praworządności ? 

Odnosząc się do zagadnienia praworządności, z którym największe państwa UE chcą powiązać wypłaty ze wspólnotowego budżetu, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek podkreśliła, że najpierw trzeba to pojęcie zdefiniować, ale "zdefiniowanie tego pojęcia w kontekście pieniędzy, należy pozostawić nie prawnikom ale ekonomistom".

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali również o zaproponowanym przez rząd i obecnie wstrzymanym wsparciu dla kultury. W ich opinii należy oddzielić kulturę od rozrywki i tę drugą traktować jak normalne przedsiębiorstwa i tak też je wspierać.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
23:21 Przemysław Kwiecień i Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Przemysław Kwiecień i Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spadek PKB Niemiec nieco mniejszy, niż szacowano

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 12:55
W efekcie pandemii koronawirusa PKB Niemiec zmniejszył się w II kwartale w porównaniu z kwartałem poprzednim o 9,7 proc., a nie jak wcześniej szacowano o 10,1 proc. –  podał Federalny Urząd Statystyczny. Dane uwzględniają korekty cenowe, kalendarzowe i sezonowe.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opieszałość w tej sprawie jest niezrozumiała". Prof. Zbigniew Krysiak o unijnych funduszach antycovidowych

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 15:00
- Brak funduszy antycovidowych płynących z UE to sabotaż, który prowadzi do jeszcze większego hamulca i degradacji gospodarek poszczególnych państw - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas będzie pracował na naszą korzyść". Prof. Grosse o polskim wecie w UE

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 21:45
- W krótkiej perspektywie polskie weto pociągnie za sobą bardzo silne napięcie. Dojdzie do nagonki na polski rząd ze strony różnych podmiotów. Czas będzie jednak pracował na naszą korzyść - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse. Europeista z UW skomentował zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego odrzucenia przez Polskę budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027, jeśli wypłata pieniędzy będzie uzależniona od praworządności. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Byłby porażką niemieckiej prezydencji". Czarnecki o braku porozumienia ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 21:47
- Brak przed końcem roku porozumienia w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 byłby porażką polityczną niemieckiej prezydencji w UE - ocenił w poniedziałek europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakiet budżetowy UE. Większość unijna zaapelowała do Polski i Węgier o rezygnację ze sprzeciwu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 21:42
Większość unijnych krajów zaapelowała do Polski i Węgier o rezygnację ze sprzeciwu w sprawie pakietu budżetowego. Warszawa i Budapeszt podtrzymały swoje negatywne stanowisko wobec jednego z elementów pakietu. Chodzi o rozporządzenie uzależniające wypłatę unijnych funduszy od przestrzegania praworządności. Tak przebiegła wtorkowa wideokonferencja z udziałem ministrów do spraw europejskich unijnych krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie jest żaden zamach na trwałość Unii". Wybranowski o wecie polskiego rządu ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 10:32
- Nikt w Unii Europejskiej i nikt w polskim rządzie nie wyobraża sobie tego, żebyśmy się nie dogadali - powiedział Michał Płociński, publicysta dziennika "Rzeczpospolita", komentując stosunek polskiego rządu do prób powiązania funduszy unijnych z zasadami praworządności. Gośćmi audycji byli także politolog Paweł Krulikowski oraz publicysta Wojciech Wybranowski. 
rozwiń zwiń