Eksperci: zielona i konkurencyjna energetyka będzie niezbędna dla szybkiego wzrostu gospodarki po pandemii
Transformacja energetyczna to nie tylko realizacji unijnych założeń, ale także wymóg czasów. To zabezpieczenie dostaw energii do wielu innych branż, co jest szczególnie potrzebne w okresie szybkiego wzrostu gospodarczego - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Zbigniew Krysiak, wykładowca SGH i prezes Instytutu Myśli Schumana oraz Piotr Palutkiewicz ekspert Warsaw Enterprise Institute.
2021-05-06, 10:10
Kongres 590 od kilku lat promuje polską gospodarkę, firmy, polską markę. Tegoroczna edycja zdominowana została tak przez pandemię jak i przez dyskusje na temat wychodzenia z pandemicznego kryzysu, odbudowy naszej przedsiębiorczości, ale także aktywności i zdrowia społeczeństwa.
- Po długim biegu pandemicznym Polska znajduje się na pierwszym miejscu, wychodzi z kryzysu najmniej poszkodowana, co oznacza, że wykorzystanie potencjału funduszy europejskich będzie nam pomagało w zbliżaniu się silnych gospodarek państw Europy Zachodniej. W tym zakresie transformacja energetyczna jest kluczowa także dlatego, że np. transport kolejowy czy inne inwestycje są zależne od kosztów energii - mówił prof. Zbigniew Krysiak.
Technologia wodorowa pomoże w gromadzeniu energii
Odniósł się do zagadnienia przechowywania energii, co jest niezbędne dla gwarancji stałości jej dostępu dla firm. Zaznaczył, że wodór i energia wiatrowa, to nie tylko kwestia ekologii, emisji CO2, ale także redukcji kosztów energii i stabilności.
REKLAMA
- Posiadając zasoby wodorowe, unikamy ryzyka gwałtownego wyłączenia prądu, bo obecny system tradycyjnych elektrowni nie jest systemem, w którym możemy przechowywać energię. W sytuacji kryzysowej lub dużej dynamice rozwoju gospodarczego, gdy rośnie zapotrzebowanie na energię jest to szczególnie istotne – wyjaśniał prof. Zbigniew Krysiak.
Mówił też o znaczeniu budowania, dużego w skali europejskiej polskiego koncernu, w którym Lotos, PKN Orlen, PGNiG i Energa, jako jedna grupa energetyczna będzie mogła inwestować ogromne środki w nowe technologie pozyskiwania energii dla polskiej gospodarki.
Unia Europejska chce nowych technologii w energetyce
Piotr Palutkiewicz zauważył, że Bruksela mocno stawia akcenty energetyczne.
- Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) mogłyby przyśpieszyć sprawiedliwą transformację. Ale tu trzeba przypomnieć o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który miał finansować wiele celów z zakresie sprawiedliwej transformacji Teraz okazuje się, że będą one finansowane z KPO. Europejskie pieniądze na transformację energetyczne będą więc inaczej nazywane. Nie pomniejszam znaczenia tych środków, bo będą one niezbędne – mówił Piotr Palutkiewicz.
REKLAMA
Jak pozyskiwać środki na zagraniczną ekspansję ?
Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli również do innej szeroko omawianej w drugim dniu Kongresu 590 kwestii, jaką jest pozyskiwanie inwestycji zagranicznych i wychodzenie polskich przedsiębiorców na rynki zewnętrzne.
- Widzimy już symptomy działań w tym kierunku, jak pozyskanie inwestycji w robotyzację w ramach tego, że cała Polska, jest jedną wielką strefą ekonomiczną.
Piotr Palutkiewicz mówił też o znaczenie eksportu zaznaczając, że jego udział liczony w dolarach od wejścia Polski do UE stale rośnie.
- Przez 25 ostatnich lat, polski eksport wzrósł 10-12-okrotnie. Jednak nadal produkty wysokiej technologii nie mają znaczącego udziału w naszym eksporcie, to poniżej 10 proc., wciąż eksportujemy proste produkty. Jesteśmy dostawcami prostszych technologii dla zagranicznych firm. Teraz wysiłki w ramach KPO powinny być skierowane na ucyfrowienie polskich firm, na rozwój nowoczesnych technologii, które umożliwiłyby także eksport wysokomarżowych produktów – analizował Piotr Palutkiewicz.
REKLAMA
W opinii prof. Zbigniew Krysiaka naszym problemem jest struktura eksportu, a konkretnie to, że zbyt wiele towarów sprowadzamy z Chin, a polskie towary eksportujemy głównie do Europy, przede wszystkim do Niemiec, Francji.
- Wielkim sukcesem obecnego rządu, szczególnie z 2020 roku jest duża nadwyżka eksportu nad importem (…). Ale ciągła jeszcze duża koncentracja importu z Chin, służy produkcji o niskiej wartości dodanej w Polsce na eksport do Niemiec, Holandii, Francji, gdzie półprodukty z Polski, stają się częścią produktów o wysokiej wartości dodanej. Państwa te na tym bardzo korzystają – podkreślił prof. Zbigniew Krysiak.
Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.
REKLAMA
Posłuchaj
PR24/Anna Grabowska/sw
REKLAMA