X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: wobec niskich stóp procentowych pojawiają się obawy o przegrzanie gospodarki jesienią

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:56
Zgadzam się z prezesem NBP, że w przyszłym roku inflacja najpewniej zacznie spadać. Pytanie jest tylko, czy ten spadek będzie wystarczający do tego, żeby gospodarka się nie przegrzewała - mówił w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Agnieszka Durlik, ekonomistka z Krajowej Izby Gospodarczej wyraziła obawy, że utrzymywanie nadal stóp procentowych na tak niskim poziomie odbije się negatywnie nie tylko na kieszeniach Polaków, ale też na kosztach działalności firm.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Eksperci rozmawiali o decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która kolejny raz utrzymała stopy procentowe na skrajnie niskim poziomie argumentując to niepewnością gospodarczą, potrzebą wspierania firm oraz tym, że w znaczmy procencie wpływ na rosnącą inflację (5,4 proc.) mają czynniki zewnętrzne. W przyszłym roku, jak zapewnia prezes NBP, inflacja zacznie spadać.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
"Z wszelkich prognoz wynika, iż wzrost inflacji ma charakter przejściowy". Prezes NBP o wzroście cen

- Teraz RPP realizuje przedstawioną wcześniej strategię, że dopiero po weryfikacji tego, co wydarzy się jesienią, będzie podejmowała decyzje dotyczące podwyższenia stóp procentowych. Wszyscy, którzy widzą rosnącą z miesiąca na miesiąc inflację muszą więc wiedzieć, że weryfikacja nastąpi dopiero na przełomie października i listopada. Konsekwencje podwyższenia stóp jednak i tak odczulibyśmy dopiero po kilku miesiącach - powiedział Piotr Arak.

Dodał, że na pewno od stycznia będziemy mieć do czynienia z podwyższeniem cen energii więc cena energii będzie trochę wyższa.

Odnosząc się do obaw o przegrzanie gospodarki Piotr Arak wyjaśnił, że oznaczałoby to, że rosnąca inflacja spowoduje wzrost kosztów towarów i usług dla przedsiębiorców, z których część stanie się niewypłacalna. Ich produkcja będzie malała, będą redukować zatrudnienie. Ostatecznie spowolni wzrost gospodarczy a inflacja będzie daleko powyżej celu inflacyjnego i być może poza kontrolą Banku Centralnego. To oczywiście czarny scenariusz, który, jak wszyscy liczą, się nie spełni.

Posłuchaj
22:02 _PR24_AAC 2021_09_10-09-08-15.mp3 Gośćmi audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 byli Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Agnieszka Durlik, ekonomistka z Krajowej Izby Gospodarczej. Rozmawiała Anna Grabowska.

 

- Mam nadzieję, że przyszłym roku inflacja zahamuje, choć nie wszystko zależy od nas, np. nie mamy wpływu na ceny paliw. Wydaje mi się, że decyzja o podwyższeniu stóp jest przeciągana zbyt długo, że powinny być podwyższone jeż teraz. Może dojść już jesienią do przegrzania gospodarki. Mamy też do czynienia z ogromnym odpływem pieniędzy z lokat, które trafiają na rynek. Są inwestowane, ale w dużej części konsumowane co daje budżetowi przychody w postaci VAT. I to na pewno jest jednym z elementów decyzji RPP. Osłabianie złotówki wpływa pozytywnie na eksport, natomiast negatywnie na portfele Polaków, zwłaszcza oszczędzających, a w przypadku zaciągających kredyty odwleka tylko w czasie negatywny wpływ. Wiele osób zaciągających je nie ma niestety świadomości tego, jak na ich dług wpłynie podwyżka stóp procentowych – wyjaśniała Agnieszka Durlik.

Podkreśliła, że niestety okazuje się, że niskie stopy procentowe nie wpływaj na wzrost inwestycji. Przedsiębiorcy, niepewni swojej przyszłości, niezadowoleni ze zmieniającego się otoczenia prawnego, nie decydują się jednak na inwestowanie zgromadzonych pieniędzy w rozwój firm.

Goście Rządów Pieniądza odnieśli się też do pomysłu wprowadzenia podatku przychodowego dla dużych korporacji. Ocenili go jako krok w dobrym kierunku, ale wymagający jeszcze rozmów np. co do powiązania podatku z poziomem kosztów niektórych firm.

 PR24, Anna Grabowska, akg

Czytaj także

"Nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków". Szef NBP o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 16:29
- Wszystkie wynagrodzenia i świadczenia emerytalne rosną znacząco szybciej niż inflacja. Dotyczy to również osób najmniej zarabiających - powiedział podczas piątkowej konferencji poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: inflację podbijają czynniki zewnętrzne, ale też rosnące opłaty i przeregulowanie gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 11:11
Wpływ inflacji na gospodarkę jest bardzo duży zatem trzeba analizować przede wszystkim jej przyczyny. W Polsce, a mamy niemal najwyższą inflację w Europie, wpływają na nią zarówno czynniki zewnętrzne związane np. z cenami energii, ale też dodatkowe opłaty i wyższe podatki czy przeregulowanie gospodarki - mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Piotr Palutkiewicz  z Warsaw Enterprise Instytute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysoka inflacja ma charakter przejściowy. Goldman Sachs: w 2022 r. dojdzie do gwałtownego wyhamowania wzrostu cen

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 13:02
Wysoka inflacja obserwowana w ostatnich miesiącach w krajach CEE-4 ma charakter przejściowy. W Polsce listopadowa projekcja NBP pokaże gwałtowne wyhamowanie inflacji w 2022 r. - napisano w prognozie banku Goldman Sachs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z wszelkich prognoz wynika, iż wzrost inflacji ma charakter przejściowy". Prezes NBP o wzroście cen

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:18
- Jeśli będzie ryzyko trwałego przekraczania celu inflacyjnego na skutek trwałej presji popytowej przy mocnym rynku pracy i dobrej koniunkturze, to zacieśnimy politykę pieniężną - podniesiemy stopy procentowe - powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
rozwiń zwiń