X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: nie zaszczepieni pracownicy to problem dla firm i rozwoju całej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:00
Jest duże ryzyko dla klientów, których obsługują nie zaszczepieni pracownicy. Jednak w praktyce przepisy umożliwiające pracodawcom pytanie o szczepienia i przesuwanie pracowników na inne stanowiska może okazać się przepisem nieskutecznym - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i ekonomista Marek Zuber.  
Zdaniem Krzysztofa Piątkowskiego należy rozważyć wprowadzenie nakazu szczepień dla niektórych grup społecznych
Zdaniem Krzysztofa Piątkowskiego należy rozważyć wprowadzenie nakazu szczepień dla niektórych grup społecznychFoto: Tupungato/Shutterstock

- Konieczne jest podjęcie działań sanitarnych, które umożliwią zabezpieczenie społeczeństwa i gospodarki. Już w marcu mówiliśmy, że najtrudniejsze nie będzie odmrożenie gospodarki ale społeczeństwa czyli doprowadzenie do sytuacji, w której będzie się ono zachowywało bezpiecznie w stosunku do przedsiębiorców. Dziś  trzeba wzmocnić  przedsiębiorców w zakresie weryfikacji czy pracownicy są zaszczepieni, czy są bezpieczni inni pracownicy i aby firmy mogły działania związane też z obsługą klienta.

Jakie są prawa pracodawcy ?

Pracodawca powinien mieć prawo nie tylko do informacji o zaszczepieniu pracownika, ale też do przesuwania go na stanowiska, które są bezpieczniejsze z punktu widzenia zachorowalności. Jest to też  ochrona osób niezaszczepionych, które mają ogromne ryzyko śmierci w razie zachorowania - mówił dr Artur Bartoszewicz.

Zaznaczył, że sytuacja, w której niezaszczepieni funkcjonują w firmie tak samo jak zaszczepieni, to ci pierwsi czują się dyskomfortowo, nie mają poczucia bezpieczeństwa i są narażeni na zachorowanie.

- Lock down dla osób niezaszczepionych powinien być standardem. Należy wymusić na społeczeństwie zachowania prospołeczne, które budują ochronę wzajemną – powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Zauważył, że przenoszenie pracowników niezaszczepionych na inne stanowiska byłoby może dla części przedsiębiorców kłopotliwe, ale kluczowe jest danie szansy tym, którzy chcą skorzystać z możliwości bycia poinformowanym po to, żeby chronić pracowników i klientów.

- A jako klient chcę wiedzieć, czy osoba mnie obsługująca jest zaszczepiona – stwierdził dr Artur Bartoszewicz.

Gdzie kierować niezaszczepionych ?

Problem organizacyjny dla przedsiębiorców, szczególnie tych mniejszych, z odsuwaniem od pracy pracowników niezaszczepionych dostrzegł również Marek Zuber.

Według niego "nie ma żadnej wątpliwości, że rozprzestrzenianie się wirusa przeszkadza w rozwoju gospodarczym, funkcjonowaniu przedsiębiorstw, utrzymaniu przez społeczeństwo szeroko rozumianej  aktywności".

- Musimy robić wszystko, żeby do tego nie dochodziło, bo są to koszty dla nas wszystkich, choćby te związane z zasilaniem finansowym służby zdrowia, w tym walką z pandemią. Z ekonomicznego puntu widzenia nie ma wątpliwości, że przepisy dotyczące informowania pracodawcy o zaszczepieniu powinny być wprowadzone. Jest jednak też kwestia ich efektywności (…). Skuteczność przestrzegania prawa powinna być najważniejsza a tego dziś nie ma. W sklepach mamy wiele osób bez maseczek i nie jest to wina właścicieli i pracowników sklepów. Oni nie mają narzędzi, żeby reagować – dowodził Marek Zuber.

Stwierdził przy tym, że jednak, jeśli przepisy o pytaniu pracowników o szczepienia weszłyby w życie według obecnych propozycji to byłoby to zrzucenie odpowiedzialności na przedsiębiorców i będzie to dla nich wielki problem.

- Trzeba też pamiętać o sytuacji na rynku pracy. Nie ma pracowników. Jeśli w firmie doszłoby do konfliktu na tle szczepień to są obawy czy pracodawca nie będzie się bał, że pracownik znajdzie inną pracę -  mówił Marek zuber.

Dodał, że w wielu miejscach nie da się przesunąć pracowników na stanowisk, bez kontaktu z klientem czy innymi pracownikami.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:17 dr Artur Bartoszewicz z SGH i ekonomista Marek Zuber o tym czy pracodawcy mogą sprawdzać zaszczepienie ich pracowników ( Anna Grabowska "Rządy Pieniąd dr Artur Bartoszewicz z SGH i ekonomista Marek Zuber o tym czy pracodawcy mogą sprawdzać zaszczepienie ich pracowników ( Anna Grabowska "Rządy Pieniądze" PR24)

 


PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Jaki procent firm dostał umorzenie pomocy z tarczy antykryzysowej PFR? Znamy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 11:30
Już 75 proc. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy PFR 1.0, dostało decyzje o umorzeniu - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Suma umorzeń to łącznie 30 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe uprawnienia pracodawców. Będą mogli sprawdzić, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 20:47
O nowych uprawnieniach pracodawców, którzy już niebawem będą mogli weryfikować, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19, mówił w radiowej jedynce Grzegorz Baczewski, Dyrektor Generalny z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicy chcą coraz więcej zarabiać. To efekt tysięcy wakatów na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 12:00
W ciągu roku oczekiwania płacowe kandydatów do pracy znacząco wzrosły, w przypadku specjalistów i menedżerów jest to wzrost o średnio 10-30 proc. - podały firmy rekrutacyjne. W sektorach e-commerce, digital marketingu i nowych technologii pracownicy spodziewają się nawet o 40 proc. wyższej płacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ograniczy ryzyko". Kaźmierczak o ustawie pozwalającej sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 20:37
- Wiedza o szczepieniu pozwoli na różnego rodzaju działania przedsiębiorców mające na celu utrzymanie produkcji, czy normalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel o międzypartyjnym spotkaniu: dyskusja ma być szersza niż tylko o niezaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 09:47
- Rada Medyczna jest i funkcjonuje przy premierze, tu mamy spotkanie na zaproszenie marszałek Sejmu i na początku na poziomie politycznym, żeby w ogóle ustalić, czy jest wola rozmowy - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń