Eksperci: inflacja się obniża, ale nie stabilizuje

Nie należy spodziewać jakichkolwiek ruchów, jeżeli chodzi o wysokość stóp procentowych w najbliższym czasie. Sytuacja z inflacją nie jest pewna, nie wiadomo jaki będzie kształt tarcz osłonowych i czy w ogóle zostaną utrzymane  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Maciej Samcik z blogu Subiektywnieofinansach.pl.

2024-03-07, 10:00

Eksperci: inflacja się obniża, ale nie stabilizuje
zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/

Goście audycji odnieśli się na wstępie do wczorajszej decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, które zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie 5,75 proc. Jak zgodnie mówili eksperci, nie należy spodziewać się w tym roku ani obniżek, ani podwyżek stóp, choć na pewno więcej będzie można powiedzieć na ten temat po dzisiejszej konferencji prasowej prezesa NBP.

Małe szanse na obniżkę stóp?

- To że stopy procentowe zostały utrzymane przewidywali wszyscy. Jest to też pokłosie dużej obniżki stóp, która miała miejsce na jesieni 2023 roku, która w jakimś zakresie miała skutek wyprzedzający – mówił Agnieszka Durlik.

Dodała, że na pewno na wskaźnik inflacji w kolejnych miesiącach, będzie miała wpływ decyzja rządu co do kontynuacji obu tarcz osłonowych na żywność i energię. Ich istnienie wpływa bowiem jedynie na to, że danym momencie inflacja jest niższa, ale jej podwyższona dynamika będzie trwała dłużej.

- W porównaniu do inflacja sprzed kilku miesięcy inflacja jest niższa, ale ceny nadal rosną i rosną (...). Dlatego też co najwyżej pod koniec roku może pojawi się przestrzeń do obniżania stóp procentowych, ale to będzie też  zależało od otoczenia rynkowego nie tylko w Polsce – podkreślała ekonomistka z KIG.

REKLAMA

Odnoszą się do cen energii zauważyła, że na rynkach światowych ich ceny na tyle spadły, że uwolnienie ich po likwidacji tarczy antyinflacyjnej, nie będzie już tak bardzo odczuwalne. Można mieć nadzieję, że wzrosty cen nie będą to 70 procent,  jak mówiono jeszcze niedawno, ale jest też wiele niewiadomych.

Czynniki ograniczające inflację już wygasły?

- Szansa na obniżkę stóp procentowych jest niewielka, gdyż wszystkie bonusy, które spowodowały, że inflacja jest teraz niska zostały już zostały wykorzystane.  Mamy niskie ceny energii, żywności, uprawnień emisji CO2, co też przekłada się na stosunkowo niskie ceny prądu i silnego złotego, co pewnie akurat się utrzyma. Wszystko pozostałe może się skończyć, a i geopolityka w drugiej części roku, może sporo namieszać. Dlatego wydaje się, że szans na obniżki stóp w najbliższym czasie nie ma – ocenił Maciej Samcik.

Odniósł się też do inflacji, która dziś jest oszacowana na niskim poziomie. Wskazał jednak na KPO, które powinny wzbudzić inwestycje, co obok tarcz, też będzie czynnikiem proinflacyjnym.

- Teraz jest dobry czas, żeby odmrozić ceny energii, które na światowych giełdach są w okolicach naszych zamrożonych cen i dużo poniżej taryf URE, które wejdą w życie, gdy skończą się tarcze. Wtedy będziemy płacić tyle, ile uzgodniły firmy energetyczne z URE, a są to ceny o 30-40 proc. wyższe nip wynoszą w tej chwili ceny rynkowe – wyjaśniał Maciej Samcik.

REKLAMA

Agnieszka Durlik dodała, że inflacja będzie też zależała od tego jak postąpią z marżami producenci żywności, bo dziś mamy do czynienia z wojną cenową między nimi.

Eksperci podkreślali, że klient już znacznie częściej patrzy na ceny, bo jak zauważył Maciej Samcik, po okresie wysokiej inflacji nie ma on już oszczędności. To zresztą jego zdaniem może spowodować, że będzie chciał je odbudować i nie ruszy na zakupy, co oznacza, że konsumpcja może nie wpłynie znacząco na wzrost inflacji, choć z pewnością podwyżki wynagrodzeń w budżetówce, wzrost płacy minimalnej czy transfery do emerytów będą miały taki wpływ.

Protest rolników

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali też o rolnictwie, którego wpływ na gospodarkę jest znaczący, a w którym cały czas nie dochodzi do porozumienia. W ich opinii embargo na sprowadzanie towarów rolno-spożywczych z Rosji i Białorusi do całej UE (co postuluje m.in. polski rząd) będzie miało pozytywny wpływ na polskie rolnictwo, ale nie będzie korzystne dla innych sektorów gospodarki, które sporo do tych państw eksportują.

Zgodzili się też, że UE powinna partycypować w kosztach przewozu przez polską towarów ukraińskich, bo dziś tylko my je ponosimy, a nie jesteśmy do tego przygotowani pod względem infrastrukturalnym.

REKLAMA

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Maciej Samcik z blogu Subiektywnieofinansach.pl. oceniają poziom inflacji , perspektywy stóp procentowych, odmrożenia cen żywności i energii ( Anna Grabowska PR24) 22:07
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej