Dopiero na jesieni poznamy wpływ uwolnionej w lipcu ceny energii na poziom inflacji

Inflacja konsumencka nie spadnie, tylko będzie rosła z powodu wzrostu wynagrodzeń, ceny żywności i paliw oraz ceny usług. Dlatego Rada Polityki Pieniężnej nie ma podstaw do obniżenia stóp procentowych - uważali goście audycji "Rządy Pieniądza" : Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.  

2024-05-20, 10:00

Dopiero na jesieni poznamy wpływ uwolnionej w lipcu ceny energii na poziom inflacji
Inflacja bazowe rośnie wolniej od inflacji konsumenckiej, co jest spowodowane tym, że "bazowa" nie uwzględnia cen żywności i paliw.Foto: PrzemoN/Shutterstock

Według danych NBP inflacja bazowa, która w kwietniu zmalała do 4,1 proc. z 4,6 proc. w marcu oraz wpływ tego procesu na inflację konsumencką i wysokość stąp procentowych, a także dane GUS o cenach produkcji budowlano montażowej które w I kwartale 2024 r. wzrosły o 1,3 proc. rok do roku i perspektywy ceny najmu oraz zakupu mieszkań - to tematy, które  zdominowały dzisiejszą audycję "Rządy Pieniądza" w PR24.

Gośćmi Anny Grabowskiej byli:  Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

 Monika Kurtek uważała, że choć dane o inflacji bazowej, czyli ta bez cen żywności, pokazują jej obniżkę w kwietniu (z 4,6 do 4,4 % mdm) to jednak będzie ona przyspieszać w kolejnych miesiącach roku. "Bazowa" wolniej rośnie niż inflacja konsumencka, bo w niej nie są liczone takie elementy jak: cena żywności i ceny paliw, a te urosły w kwietniu. A ponieważ rosną ceny usług  to także wpłynie na inflację konsumencką. A w lipcu będzie druga w tym roku podwyżka płacy minimalnej ( łącznie to o 20 % większa płaca minimalna niż w roku 2023), co wpłynie na oczekiwania płacowe innych pracowników i ceny usług. Ale inflacja bazowa także będzie rosła i trudno w tej sytuacji spodziewać się obniżenia stóp procentowych ze strony RPP.

Piotr Kuczyński ocenił, że tendencje o wzroście inflacji bazowej znajduje potwierdzenie w wielu czynnikach, np. stale rosną wynagrodzenia, nie tylko te z kategorii płacy minimalnej. A to się przekłada na ceny usług, ale inflacja bazowa pokazuje jak niechętnie obniżane są ceny przez producentów, a inflacja bazowa jest czynnikiem branym pod uwagę przez banki centralne, a dopiero we wrześniu poznamy stanowisko RPP. Ale do tego czasu trudno spodziewać się obniżenia stóp procentowych. Zresztą prezes NBP deklarował że obecne stopy procentowe (na średnim poziomie 5,75 %) zostaną z nami do końca roku. 

REKLAMA


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska. 


Posłuchaj

goście audycji "Rządy Pieniądza" : Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion, komentowali inflację bazową wg. NBP, sytuację w budownictwie i nastroje konsumenckie (Anna Grabowska PR24) 22:44
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/sw

* * *

Audycja: Rządy pieniądza 

REKLAMA

Prowadzący: Anna Grabowska

Goście: Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.  

Data emisji: 20 05 2024

Godzina emisji: 9.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej