more_horiz

"Rządy Pieniądza" Eksperci chwalą obniżenie stawki PIT, choć są też wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 11:16
Od października pierwsza stawka PIT zostanie obniżona z 18 do 17 procent. O tym rozwiązaniu i o całości systemu podatkowego dyskutowali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Profesor Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Szkoły Głównej Handlowej mówiła, że dzięki obniżce stawki wielu Polaków nieco zaoszczędzi. Zwróciła przy tym uwagę, że w kieszeni zostanie tym więcej pieniędzy, im więcej faktycznie zarabiamy w skali roku. Przyznała przy tym, że ma wątpliwości, czy ta obniżka jest dobrze jest "dobrze wkomponowana" w całość systemu podatkowego, który, jak mówiła, jest regresywny, co jest zasadniczym problemem i ostatnie zmiany podatkowe go nie rozwiązują. 

- Dobrze by było, żeby ten system podatkowy był bardziej przejrzysty - dodała. 

Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej mówił, że regresywność systemu podatkowego, o której mówiła prof. Mączyńska, wynika przede wszystki z podatków pośrednich, bo w podatkach dochodowych jednak pewna progresja jest, choć nie tak duża, jak w części krajów europejskich. Zaznaczył, że obniżenie stawki PIT i zmniejszenie obciążeń dla osób zarabiających mniej jest stosunkowo efektywnym rozwiązaniem i "dobrze skomponowaną zmianą".

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

PolskieRadio24.pl, md

Zobacz więcej na temat: podatki

Zobacz także

Zobacz także