more_horiz

Eksperci: coraz mniej optymizmu wśród przedsiębiorców i konsumentów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 10:00
Spadający poziom optymizmu zarówno wśród przedsiębiorców jak i konsumentów to wynik ciągłej pandemicznej niepewności ale, też w coraz większym stopniu rosnącej inflacji - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/SFIO CRACHO

Eksperci analizowali m.in. wyniki badania GUS pt. Wpływ pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą za listopad br. Okazuje się, że w porównaniu z październikiem miał miejsce spadek odsetka podmiotów wskazujących na brak lub nieznaczne negatywne skutki pandemii. Mniejszy optymizm był szczególnie wyraźny w przypadku handlu detalicznego z branży tekstylia, odzież, obuwie (- 26,7 pkt.proc.), w firmach dużych o liczbie pracujących 250 i więcej osób (- 14,2 pkt. proc.), a także wśród firm usługowych z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (- 18,6 pkt. proc.).

Pogłębiający się niepokój z powodu COVID-19 ?

- Są dwa czynniki wpływające na pogarszanie się nastrojów przedsiębiorców. Po pierwsze niepewność wynikająca z tego, że nie są oni pewni dnia ani godziny, nie mogą planować nawet na następny tydzień. Jednocześnie firmy nie zneutralizowały negatywnych skutków ostatnich kilkunastu miesięcy, pomimo tarcz antykryzysowych - mówił dr Andrzej Sadowski.

Zdaniem Macieja Wośko nie da się całkowicie wyeliminować obaw i niepewności.

- Sądziliśmy, że do końca roku poradzimy sobie z pandemią, a ona się nie kończy i nie do końca wiemy jak poradzić sobie z ewentualnym kolejnym lock downem. Niepewność na tym tle jest istotna w dużych firmach. Jeszcze kilka miesięcy temu nie było go widać efektu COVID-19 w firmach, a poziom optymizmu był wysoki. Wydawało się, że przeszliśmy przez pandemię suchą stopą, a tylko pojedyncze branże odczuły mocno skutki pandemii. Zresztą po wakacjach firmy zaczęły szybko nadrabiać straty. Teraz widzimy inflację, która ma duże znaczenie w postrzeganiu rzeczywistości, co przekłada się na spadek nastrojów w firmach – argumentował Maciej Wośko.

Dodał, że przedsiębiorcy obawiają się również spadku popytu na ich towary w sytuacji gdy inflacja zagląda coraz bardziej do kieszeni konsumentów. Jednocześnie zaznaczył jednak, że potrzebne jest chłodzenie konsumpcji, aby wyeliminowań presję cenową.

Zamrożenie gospodarki mało prawdopodobne ?

Zarówno redaktor Maciej Wośko jak i dr Andrzej Sadowski zgodnie stwierdzili, że nie należy spodziewać się kolejnego lock downu, przynajmniej do końca roku.

- Na podstawie wielomiesięcznych doświadczeń widać, że restrykcje takie jak lock down są mało skutecznym środkiem. Ich powtarzanie tylko dlatego, że jest to stały element gry w innych krajach, nie ma sensu – podkreślał dr Andrzej Sadowski.


 Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do danych GUS na temat nastrojów konsumenckich. W listopadzie bieżący wskaźnik koniunktury konsumenckiej ponownie spadł. Wyniósł -23,3 pkt., co oznacza pogorszenie w stosunku do października o 5,5 pkt. Jako przyczyny konsumenci wskazują przede wszystkim niepewność związaną z pandemią COVID-19 oraz rosnącą inflację.

- Pik inflacji jest spodziewany na przełom roku 2021 i 2022, co może wpływać na zmniejszenie optymizmu. Postrzegam to jako dobry kierunek na ochłodzenie popytu, gonitwy kupowania, czego byliśmy świadkami w ostatnich miesiącach -  stwierdził Maciej Wośko.

W opinii dr Andrzeja Sadowskiego trudno się dziwić zachowaniom tzw. "zwykłych obywateli", skoro w ostatni czasie nie brakowało nieracjonalnych zachowań nawet wśród znających się na ekonomii graczach giełdowych.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:55 Andrzej Sadowski i Maciej Wośko mówią o sytuacji gospodarczej ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Andrzej Sadowski i Maciej Wośko mówią o sytuacji gospodarczej ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Zobacz także

Zobacz także