more_horiz

Minister Waldemar Buda: jesteśmy zdecydowani wesprzeć młodych w zakupie pierwszego własnego mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 10:00
Jesteśmy gotowi przeznaczać dopłaty kredytów mieszkaniowych dla młodych nawet 800 mln zł rocznie. W tym roku będzie to 100 mln zł bo realnie umowy kredytowe będą podpisywanie w sierpniu, wrześniu. Oczywiste jest, że na dopłaty do kredytów dla młodych złoży się całe społeczeństwo, ale jest to kwestie wyboru preferencji a mieszkanie jest kluczową sprawą także dla poprawy demografii. Będziemy program uszczelniać tak, aby uniemożliwić jakiekolwiek wyłudzenia. Nie przewidujemy też wsparcia dla tych, którzy już mają choćby malutkie mieszkanie, bo oni sobie poradzą gdy będzie im potrzebne większe - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Waldemar Buda - minister rozwoju i technologii.
Waldemar Buda - minister rozwoju i technologii.Foto: PR24

Minister odpowiadał na pytania dotyczące m.in. ogłoszonego tuż przed końcem minionego roku programu Pierwsze Mieszkanie, przewidujące tani kredyt dla osób do 45-go roku życia, które nie mają i nie miały własnego mieszkania. Preferencja ma obowiązywać przez 10 lat i dotyczyć zarówno rodzin jak i osób samotnych. Maksymalna kwota preferencyjnego kredytu to odpowiednio 600 lub 500 tys. zł.

- Program Pierwsze Mieszkanie to pierwszy program mieszkaniowy, który przewiduje realia rynkowe, te bardzo trudne, które zmieniły się w 2022 r. Żeby taki program miał szansę powodzenia muszą spotkać się trzy rzeczy: popyt, podaż i popyt konsumencki. Budujemy rekordowo dużo mieszkań, więc nie powinno ich zabraknąć. Nie ograniczamy nabywania nieruchomości żadnymi  limitami, także co do wartości. Co do popytu, to pojawia się problemy zdolności kredytowej. I tu pojawia się rozwiązanie ją poprawiającą poprzez dopłatę do oprocentowania kredytu i zmianę rekomendacji KNF. Do tego rata malejąca co oznacza, że przy wycenie zdolności kredytowej bierzemy pod uwagę cały okres kredytowy, co powoduje, że rata zawsze będzie mniej więcej tej samej wielkości. Jeśli chodzi o nastroje konsumenckie, to mam przekonanie, że ok. trzeciego kwartału, a program wejdzie w życie w lipcu, będzie on odpowiedni do tego żeby wrócić do myślenia o własnym M – mówił minister Waldemar Buda.

Kiedy banki podpiszą pierwsze umowy?

Wyjaśnił, że do programu wejdą wszystkie banki, które wyrażą taką chęć i podpiszą umowę z BGK. Realnie będzie to sierpień-wrzesień a więc dopłaty do kredytów w tym roku będą realizowane przez 3 ostatnie miesiące roku. 

Odpowiadając na pytanie dlaczego nie przewiduje się w programie dopłat do kredytów przeznaczonych na powiększenie mieszkania przez osoby, które mają je zbyt małe jak dla powiększającej się rodziny, minister rozwoju i technologii stwierdził, że im jest łatwiej dozbierać kolejne np. 150 tys. zł gdy mają już lokal za np. 300 zł, nawet jeśli zaciągnęły na jego zakup kredyt.

Gość "Rządów Pieniądza" stwierdził, że zbyt drogo by to kosztowało, zacząłby się prawdziwy boom na preferencyjne kredyty.

Jak zaznaczył, nie będą też miały szansy na dopłatę małżeństwa mające rozdzielność majątkową, bo małżonek, który nie ma mieszkania może mieszkać u drugiego małżonka.

Co do tych, którzy mają jakiś udział w mieszkaniu z rodzicem, będzie pewne rozwiązanie umożliwiając im skorzystanie z preferencyjnego kredytu.

- Jeżeli udział w nieruchomości jest mniejszy niż 50 proc. i młoda osoba w niej nie mieszka wówczas będzie mogła starać się o preferencyjny kredyt – powiedział minister Buda.

Dla kogo dopłaty do kredytu?

Na dopłatę do kredytu będą mogli liczyć ci, którzy mają dom lub mieszkanie zapisane w testamencie, bo jak wyjaśnił minister rozwoju i technologii, nie patrzymy na to co będzie za wiele lat. Jeśli natomiast mają zapisane już teraz, to mimo że mieszkają w nim np. rodzice czy dziadkowie, a nie młodzi, dopłaty do kredytu już nie dostaną.

Minister Waldemar Buda przypomniał, że dopłaty do kredytów na pierwsze mieszkanie będzie można łączyć z programem kredytu bez wkładu własnego. Natomiast co do łączenia ich z umorzeniami kredytu związanymi z urodzeniem się w rodzinie kolejnych dzieci, to jeszcze trzeba się nad tym zastanowić. Byłyby to bowiem dwie bardzo istotne preferencje.

Gość audycji przyznał, że program tanich kredytów mieszkaniowych dla młodych będzie oznaczał, iż część społeczeństwa złoży się mieszkania innej jego części.

- Jeśli budujemy na muzeum, to ci, którzy z niego nie korzystają składają się na muzeum dla tych, którzy z niego korzystają a inni nie, to ci, którzy nie korzystają też się na budowę składają – powiedział minister Buda.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
23:33 Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wyjaśnia zasady programu "Pierwsze mieszkanie" ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wyjaśnia zasady programu "Pierwsze mieszkanie" ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw
 

Zobacz także

Zobacz także