Paweł Reszka jako sanitariusz: potraktowaliśmy pacjenta jak "worek kartofli"
"Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy" to najnowsza książka Pawła Reszki. Autor reportażu o rodzimej służbie zdrowia w Polskim Radiu 24 opowiadał m.in. o tym, jak bardzo nasze szpitale potrzebują zmian.
2017-04-22, 17:48
Posłuchaj
Paweł Reszka, by napisać reportaż, zatrudnił się jako sanitariusz. Jak mówił w Polskim Radiu 24, wystarczyło zaledwie klika dyżurów, by stracić empatię. – Potraktowaliśmy pacjenta jak "worek kartofli". Człowiek, zanim zacznie pracę w szpitalu, nie wyobraża sobie, że jest zdolny do takiego zachowania – relacjonował gość PR24, wyjaśniając przy tym, dlaczego pracownicy systemu opieki zdrowotnej często bezdusznie traktują chorych.
Powiązany Artykuł
– Pracując jako sanitariusz doświadczyłem tego, że w tej pracy z niczym się nie zdąża. Jest za mało pracowników, windy się zacinają, ogólnie nic nie działa. Możesz pracować przez całą dobę, a i tak wszystko będzie źle. Pacjent ma pretensje, że został źle obsłużony, a lekarze narzekają, że nie zawiozłeś na czas pacjenta na badania – mówił Paweł Reszka. – To coś niesamowicie frustrującego. Nikt nie docenia twojej pracy, a po miesiącu otrzymujesz marne wynagrodzenie – dodawał.
Autor książki "Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy" zaznaczył, że tego typu problemy dotyczą również stojących wyżej w szpitalnej hierarchii pielęgniarek i lekarzy. – Tam jest niewiele lepiej. Lekarz rezydent po sześciu latach studiów i roku stażu otrzymuje "na rękę" 2275 złotych. A to już człowiek, który decyduje o czyimś życiu, a nie nosi próbki do badań czy pcha wózki ze zwłokami – wskazywał Paweł Reszka, podkreślając jednocześnie, że w interesie całego społeczeństwa jest, by lekarze zarabiali lepiej; by nie musieli pracować ponad siły, 300-400 godzin w miesiącu.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.
Polskie Radio 24/mp
___________________
Data emisji: 22.04.17
REKLAMA
Godzina emisji: 9.07
Polecane
REKLAMA