Jak nie paść ofiarą handlu ludźmi?

Za sprawą historii Magdaleny Ż. do dyskusji publicznej powrócił temat handlu ludźmi. – To proceder całkowicie nielegalny. My widzimy tylko wierzchołek góry lodowej. Wszystko odbywa się w podziemiu, nie znamy całej skali – mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Garnier z Fundacji La Strada.

2017-05-22, 14:50

Jak nie paść ofiarą handlu ludźmi?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: flickr/Ira Gelb

Posłuchaj

19.05.2017 Joanna Garnier z Fundacji La Strada o handlu ludźmi.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślała gość, popyt na tanią siłę roboczą jest na całym świecie, a każdy kontynent ma swoje charakterystyczne cechy handlu ludźmi. – Widzimy, że do nas zgłasza się więcej osób zmuszanych do fizycznej pracy. To Polacy, którzy zostali zwerbowani do pracy na plantacjach, w sortowniach śmieci i nie otrzymali żadnej zapłaty – mówiła.

Joanna Garnier wyjaśniała, że by nie paść ofiarą handlu ludźmi, trzeba uważać na znajomych, którzy składają propozycję fajnego wyjazdu, intratnej pracy, ciekawego pobytu za granicą. – Handlarze polują na osoby mające niewielką wiedzę o świecie, będące bezradnymi. Szuka osoby, chcącej zmienić swoje życie, pojawia się w momencie, gdy kobieta jest trochę na rozdrożu, w kryzysie – wskazywała.

Na miejscu handlarze ludźmi mogą zmusić do pracy niewolniczej, czy prostytucji. Szantażują ofiary, poddają presji psychicznej, czy przemocy fizycznej. – Przede wszystkim posługują się manipulacją, wpływają na psychikę ofiary tak, by była mu posłuszna – powiedziała.

Gość zaznaczyła, że choć wciąż wiele jest osób, które dobrowolnie chcą świadczyć usługi seksualne za granicą, to nie godzą się one na przemoc, szantaż, czy bicie. Przekonywała, by gdy tylko zorientujemy się w sytuacji, jak najszybciej podjąć jakieś kroki. – Im dłużej jesteśmy w sytuacji opresji, tym bardziej jesteśmy w stanie ją zaakceptować. Jeśli mamy ze sobą telefon, który nie został zabrany, próbujmy się kontaktować. Próbujmy nawiązywać kontakt z osobami z zewnątrz, poprośmy klienta o telefon, poprośmy o pójście na policję. Ucieczka, która się nie udaje, może zakończyć się bardzo źle – przestrzegła.

REKLAMA

Joanna Garnier wyjaśniła, że choć polska policja i prokuratura ścigają handel ludźmi, niezbędne w ich działaniach są zeznania ofiar, które często boją się je przedstawić, bo nie wierzą w wymiar sprawiedliwości. Dodała, że pracownicy fundacji wspierają je, by dzięki ich relacjom móc zatrzymać sprawców.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.   

Polskie Radio 24/ip

REKLAMA

______________________________

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 7:19


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej