PISA 2015: polscy uczniowie w średniej OECD
Najnowsze wyniki PISA 2015 dotyczą wiedzy i umiejętności związanych z ekonomią i finansami. Wśród 15 krajów, które wzięły udział w badaniu, polscy 15-latkowie lokują się w środku zestawienia. Co piąty młody człowiek ma wiedzę i umiejętności z zakresu finansów na bardzo niskim poziomie. Wyniki w Polskim Radiu 24 komentował dr Michał Sitek z Instytutu Badań Edukacyjnych.
2017-05-26, 11:47
Posłuchaj
Polscy uczniowie uzyskali średnio 485 punktów, co jest wynikiem statystycznie nieróżniącym się od średniej krajów OECD wynoszącej 489 punktów. Podobne wyniki uzyskali młodzi Amerykanie oraz Włosi. Najlepsze rezultaty uzyskali uczniowie z kilku prowincji Chin, które wzięły udział w badaniu. Zaraz za nimi uplasowali się młodzi Belgowie z Flandrii oraz Kanadyjczycy.
Jak wyjaśniał gość, uczniowie rozwiązywali praktyczne zadania, dotyczące oszczędzania, ryzyka finansowego, czy bezpieczeństwa posługiwania się pieniędzmi. Badanie po raz pierwszy przeprowadzono w 2012 roku. Wówczas Polska plasowała się w pobliżu średniej. Tegoroczne wyniki były słabsze. Dr Michał Sitek wskazywał, że ma to związek z pogorszeniem się umiejętności również w innych dziedzinach. – Jak pokazują badania, osoby, które lepiej rozumieją tekst, mając do czynienia z ofertą finansową są w stanie lepiej sobie poradzić z tymi zadaniami, podobnie liczą się umiejętności matematyczne – mówił.
Gość podkreślił, że badanie PISA nie bez przyczyny obejmuje 15-latków: to moment, gdy kończy się okres wspólnego programu nauczania, później ich drogi rozchodzą się do liceów, techników i szkół zawodowych. Wyniki zbliżone do średniej mogą być efektem tego, że dopiero na tym etapie edukacji wprowadzany jest przedmiot, dedykowany zagadnieniom finansowym.
Zdaniem dra Sitka, nauczanie szkolne to jednak tylko jeden z elementów edukacji finansowej. Ważna jest również rola rodziców. – Widzimy różnice, które wiążą się ze statusem społeczno-ekonomicznym. Rodzice dając kieszonkowe, czy prezenty mogą zachęcać do myślenia o pieniądzach. Rzadko uczniowie są włączani do rozmowy o finansach, to też może być taki moment – przekonywał. Zdaniem gościa, młodzi ludzie to coraz bardziej ważny segment konsumentów. Są pod presją zachęt, atrakcyjnych przyjemności, produktów, dlatego należy zadbać o ich wiedzę ekonomiczną.
REKLAMA
Badanie Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów (PISA - Programme for International Student Assessment) to najważniejsze i największe badanie edukacyjne na świecie. Sprawdza ono stopień przygotowania 15-latków do dalszej edukacji, wymagań rynku pracy i powodzenia w dorosłym życiu.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
____________________
Data emisji: 26.05.2017
Godzina emisji: 10:09
REKLAMA
REKLAMA