Unijna emerytura. Opinia eksperta
Valdis Dombrowskis, wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro i usług finansowych zapowiedział, że UE rozważa wprowadzenie jednego, paneuropejskiego systemu dobrowolnego oszczędzania na starość. Do kogo adresowana jest ta propozycja i jak znacząco może ona poprawić zasobność naszych portfeli w jesieni życia? Gościem Polskiego Radia 24 był dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW.
2017-07-04, 16:58
Posłuchaj
Nowy system ma być odpowiedzią na starzenie się społeczeństw. Plan zakłada, że pieniądze na przyszłość będą mogły być inwestowane w 5 różnych strategiach z różnym poziomem ryzyka.
Z zapowiedzi wynika, że zainteresowany oszczędzaniem wybierze sobie kraj, w którym będzie odkładał środki finansowe. System ma być tani, a zachętą do oszczędzania mają być zwolnienia podatkowe.
Aby ocenić bezpieczeństwo i zysk z takiej propozycji zdaniem dr Tomasza Lasockiego, musimy zaczekać na propozycje legislacyjne. - To, co jest istotne to sprzężenie sukcesu firm zarządzających naszymi oszczędnościami z sukcesem przyszłych emerytów. Nie udało się to w OFE, kiedy to zdarzało się, że pieniądze były tracone masowo, a prowizje i tak były należne – tłumaczył gość audycji. - Drugim ważnym elementem tej propozycji będzie polityka lokacyjna, czyli w to co będziemy inwestować. Wszystko trzeba będzie zbilansować – dodał ekspert.
Zdaniem Tomasza Lasockiego, pomysł możemy porównać do tego, co mamy dziś w trzecim filarze, czyli Indywidualnych Kontach Emerytalnych i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. - Teraz będziemy mogli jednak wybrać IKE z Hiszpanii czy innego kraju. Problem jest jednak taki, że chociaż taka konstrukcja istnieje w Polsce, to nie spotykała się do tej pory z dużym zainteresowaniem jak w innych państwach Europy – zauważył gość audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 4.07.17
REKLAMA
Godzina emisji: 15.40
Polecane
REKLAMA