Noc spadających gwiazd. Gdzie najlepiej oglądać zjawisko?
W nocy z soboty na niedzielę przypada „noc spadających gwiazd”. Na niebie pojawia się wtedy rój meteorów – Perseidów. W Polskim Radiu 24 o tym, czym są „spadające gwiazdy” i jak je oglądać, mówił Karol Wójcicki, popularyzator nauk.
2017-08-12, 19:33
Posłuchaj
Jak wyjaśniał gość PR24, „spadające gwiazdy” to drobiny materii pochodzenia kometarnego. – Komety, przelatując przez układ słoneczny, wyrzucają z siebie mnóstwo pyłu i gazu. Ziemia co roku przechodzi przez ten strumień cząsteczek, a one wpadają do atmosfery z dużą prędkością, prawie 60 km/s. Wtedy wytwarza się ciepło, a gazy zaczynają świecić – tłumaczył Karol Wójcicki.
Ekspert podkreślał na naszej antenie, że zjawisko widoczne będzie nawet w największych miastach. – Jeżeli ktoś jest w mieście i nie ma możliwości wyjechania, będzie i tak mile zaskoczony. Może nie będzie mógł zobaczyć zbyt wielu „spadających gwiazd”, ale na pewno będzie ich więcej niż w każdą inną noc – wskazywał. – Zawsze jednak lepiej obserwować zjawiska astronomiczne poza miastem, gdzie niebo jest ciemniejsze. Wtedy łatwiej zobaczyć to, co dzieje się na niebie – pointował.
Wspólne obserwacje Perseidów odbywają się w wielu miejscach w Polsce. W Łodzi na przykład astronomowie z Planetarium EC1 zapraszają na noc pod spadającymi gwiazdami w tamtejszym Parku Źródliska już o godz. 19.30. Mają udowodnić oglądającym, że wiedza nie szkodzi romantyzmowi i że przelatujące na nieboskłonie Perseidy czyli "spadające gwiazdy" tworzą niezwykły nastrój. Organizatorzy będą udzielać wskazówek, informacji i odpowiadać na pytania uczestników - podał na stronie internetowej dr Tomasz Banyś z łódzkiego Planetarium EC1.
W Warszawie organizatorem wspólnego oglądania "Nocy spadających gwiazd 2017" jest Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godz. 21.00 od krótkiego wykładu o tym, co chętni będą mogli obejrzeć.
Planetarium w Toruniu na swojej stronie internetowej radzi, aby obserwacje zaczynać jak najwcześniej, bo po godz. 23.00 zacznie nam przeszkadzać Księżyc, który będzie rozjaśniać niebo. Ok. godz. 22.00 radiant roju, czyli miejsce, skąd będą "wylatywały" meteory, będzie ponad północno-wschodnim horyzontem.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie z Karolem Wójcickim.
Polskie Radio 24, PAP
--------------------------
Data emisji: 12.08.17
Godzina emisji: 9.31
REKLAMA