X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Kolejne poszukiwania IPN w b. więzieniu na warszawskim Mokotowie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 08:15
Fragment czaszki ludzkiej odnaleziono podczas rozpoczętego w poniedziałek trzeciego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie b. więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - poinformował szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk. O pracach archeologicznych w byłym więzieniu na Mokotowie mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącego się w byłym więzieniu na Rakowieckiej.
Audio
  • 26.09.2017 Jacek Pawłowicz: wygląda na to, że komuniści dokładali swoje ofiary do niemieckich dołów śmierci
Prace archeologiczne prowadzone przez IPN na terenie byłego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Warszawa, 25.09.2017.
Prace archeologiczne prowadzone przez IPN na terenie byłego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Warszawa, 25.09.2017. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Pierwsze prace poszukiwawcze Instytutu przy ul. Rakowieckiej przeprowadzono w lipcu 2016 roku Kolejne w lipcu br. Celem badania tego obszaru jest określenie gdzie na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej znajdują się ofiary zbrodni niemieckich lub komunistycznych. Zdaniem Jacka Pawłowicza prace IPN na Rakowieckiej zapowiadają cię nad wyraz ciekawie.

- Prace prowadzone są w przestrzeni przy X Pawilonie, gdzie mamy ofiary dwóch totalitaryzmów – niemieckiego faszyzmu i sowieckiego komunizmu. Znalezione szczątki znajdowały się w dole śmierci, który był ekshumowany w 1945 roku. Wygląda na to, że komuniści dokładali swoje ofiary do niemieckich dołów śmierci. Nie jesteśmy w stanie na razie wskazać czy to ofiara zbrodni komunistycznej czy niemieckiej, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że tego człowieka zabili komuniści – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według dyrektora muzeum w więzieniu na Mokotowie w czasie wojny siedział cały przekrój Warszawy. – Na Mokotowie znaleźli się bardzo różni ludzie – od żołnierzy po przedsiębiorców. W drugim dniu Powstania Warszawskiego na teren więzienia wszedł batalion SS, który dopuścił się zbrodni, mordując 600 bezbronnych więźniów i mieszkańców budynków przy ul. Rakowieckiej. Odnaleźliśmy dokumenty, które pokazują, że tuż po wojnie strażniczki więzienne stworzyły konspirację i pomogły w ucieczce więźniom, m.in. z NSZ – mówił Pawłowicz.

"Anna Walentynowicz to „Solidarność”, a „Solidarność” to Anna Walentynowicz"

We wtorek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbędzie się przekazanie pamiątek po Annie Walentynowicz przez jej syna - Janusza Walentynowicza. Jak podkreślał dyrektor muzeum, Anna Walentynowicz to „Solidarność”, a „Solidarność” to Anna Walentynowicz. - Anna Walentynowicz siedziała na Mokotowie, a także jej syn siedział w tym więzieniu. Komuniści chcieli ją zdeprecjonować, zamykając w szpitalu psychiatrycznym. Anna Walentynowicz to prawdziwa legenda „Solidarności”, to dzięki niej wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej. Była do bólu szczera i uczciwa, a jej życiorys to esencja „Solidarności” – stwierdził Jacek Pawłowicz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 26.09.2017

Godzina emisji: 07:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na "Łączce" odnaleziono kolejne groby. IPN: to więźniowie straceni na Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 14:38
Na tzw. "Łączce" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odnaleziono kolejne groby ze szczątkami należącymi najprawdopodobniej do ofiar więzienia przy ul. Rakowieckiej, w tym jeden grób masowy. Poinformowało o tym Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym dr Anna Szeląg z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szwagrzyk: odnajdziemy naszych bohaterów, to kwestia czasu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 21:38
– Wierzę, że nasi bohaterowie są tam, pod murem Cmentarza Powązkowskiego. Że ich odnajdziemy i zidentyfikujemy. To kwestia pewnego czasu – mówił w audycji Historia na Dziś prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik Zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prace ekshumacyjne na warszawskiej „Łączce” potrwają do końca czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Mam nadzieję, że na »Łączce« powstanie panteon z prawdziwego zdarzenia”

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 21:15
Na Wojskowych Powązkach w Warszawie odbyła się uroczystość pożegnania szczątków ofiar komunistycznego reżimu, które odnaleziono w kwaterze Ł, tak zwanej „Łączce”. – Uroczystość była efektem walki, by szczątki bohaterów były wydobyte z ziemi i przeniesione. Pogrzeb odbędzie się po identyfikacji ofiar – powiedziała w audycji Historia Na Dziś Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji Łączka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prace poszukiwawcze pod „ścianą straceń”. „Tam zginął mjr Łupaszka”

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 11:57
Prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami na warszawskiej „Łączce”, rozpoczął prace poszukiwawcze w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił Jacek Pawłowicz, dyrektor placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Anna Walentynowicz była iskrą, od której wszystko się zaczęło”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 21:00
Sierpień 1980 roku często nazywany jest strajkiem Stoczni Gdańskiej. Był to także moment konfrontacji symboli. Jednym z nich była Anna Walentynowicz. Gościem audycji Pamiętaj to Solidarność był historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.
rozwiń zwiń