Ekspert o trendach migracyjnych: Polska punktem docelowym
Polska staje się coraz atrakcyjniejszym krajem dla imigrantów ekonomicznych. Jak wynika z najnowszego raportu Urzędu ds. Cudzoziemców, w ostatnich latach dynamicznie wzrastała liczba składanych wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Jakubem Dudziakiem z Urzędu ds. Cudzoziemców.
2017-10-12, 20:33
Posłuchaj
W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku około 137 tysięcy cudzoziemców złożyło wnioski o zezwolenie na pobyt w Polsce. Jest to odpowiednio o 37 i 77 procent osób więcej niż w analogicznych okresach 2016 oraz 2015 roku. Zdecydowana większość cudzoziemców – 72 proc., przybyła do Polski w związku z pracą.
Jak wskazywał na naszej antenie Jakub Dudziak, najwięcej wniosków składali Ukraińcy i Białorusini. Gość PR24 zaznaczył też, że Polska raczej nie jest dla naszych wschodnich sąsiadów przystankiem w dalszej emigracji. – Jeżeli chodzi o migrantów ekonomicznych, wydaje się, że Polska jest punktem docelowym. Z danych europejskich widzimy, że Ukraińcy najczęściej właśnie w naszym kraju występują o zezwolenia na pobyt – mówił Jakub Dudziak.
Tymczasem, do końca września 2017 roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej (statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej) złożyło nieco ponad 4 tys. cudzoziemców, w tym blisko 3 tys. obywateli Rosji. Niemal wszyscy wnioskodawcy (92 proc.) pochodzili z państw należących do byłego ZSRR (głównie: Rosja, Ukraina, Tadżykistan, Armenia, Gruzja, Białoruś, Kirgistan). Niezmiennie najwięcej wniosków zostało złożonych na przejściu granicznym w Terespolu. W porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku widoczny jest spadek liczby osób wnioskujących o ochronę międzynarodową w Polsce o 60 procent.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Polskie Radio 24/udsc.gov.pl
_____________________
Data emisji: 12.10.17
Godzina emisji: 20.10
Polecane
REKLAMA