Szczyt Unii Europejskiej. Rozmowy m.in. na temat migracji i Brexitu

Kryzys migracyjny, sprawy międzynarodowe, a także Brexit, oraz program prac na najbliższe dwa lata - to główne tematy rozpoczynającego się w czwartek, dwudniowego szczytu w Brukseli. Początek spotkania unijnych liderów zaplanowano na 15.00. Szczyt odbędzie się w starym budynku Rady. Nowy, z powodu szkodliwych oparów, w środę ponownie ewakuowano. O przygotowaniach do szczytu mówili w PR24 korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka oraz Adrian Bąk z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej. Z kolei Adam Dąbrowski - korespondent PR w Londynie mówił o negocjacjach dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. 

2017-10-19, 12:45

Szczyt Unii Europejskiej. Rozmowy m.in. na temat migracji i Brexitu
Premier Beata Szydło (P), premier Węgier Viktor Orban (2L), premier Słowacji Robert Fico (2P), premier Czech Bohuslav Sobotka (L) podczas obiadu roboczego wydawanego przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean Claude'a Junckera (C), z udziałem premierów Grupy Wyszehradzkiej. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

19.10.2017 Szczyt UE. Rozmowy m.in. na temat migracji i Brexitu. Relacja Beaty Płomeckiej
+
Dodaj do playlisty

Z programów szczytu i projektu wniosków nie wynika, by był on problematyczny i kontrowersyjny, choć oczywiście podczas kolacji europejscy liderzy mogą poruszyć dowolny temat - mówiła w PR24 Beata Płomecka. Zanim jednak do niej zasiądą podczas sesji roboczej mają rozmawiać między innymi o kryzysie migracyjnym, ale już nie o przymusowym podziale uchodźców, przeciwko któremu protestują kraje naszego regionu. - Nie widzę przyszłość dla tego projektu, ale warto będzie znaleźć porozumienie, które nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Unijni przywódcy mają skoncentrować się na wymiarze zewnętrznym migracji. Polska uważa, że porozumienie z Turcją w tej sprawie jest dobrym przykładem dla współpracy Unii z innymi krajami - czyli pieniądze i bliższe relacje w zamian za zamknięcie granicy plus skuteczna ochrona granic zewnętrznych po stronie Unii.

Niektórzy spodziewają się, że, podczas czwartkowej kolacji, premier Wielkiej Brytanii przedstawi ofertę finansową w związku z Brexitem. Londyn do tej pory nie zgadzał się na żądania Brukseli, by wpłacać składki do unijnego budżetu mimo Brexitu. - Nie mam żadnych złudzeń. Następny krok, taki poważny należy do Brytyjczyków. Jeżeli ktokolwiek w Londynie miał iluzję, że Brexit to będzie cudowna bajka i wielki sukces Wielkiej Brytanii to mylił się od samego początku. To będzie bolesny i kosztowny proces - komentował szef Rady Europejskiej. Z powodu brak postępów w sprawie rozliczeń finansowych unijni przywódcy, wbrew oczekiwaniom brytyjskich władz, nie dadzą dziś zielonego światła dla rozpoczęcia negocjacji o przyszłej umowie handlowej Unii z Wielką Brytanią. Polska uważa natomiast, że mimo to Wspólnota powinna się zgodzić na okres przejściowy - od momentu Brexitu do czasu wejścia w życie nowej umowy. 

O Brexicie unijni przywódcy będą rozmawiać także w piątek, ale już bez brytyjskiej premier. 

Unijni przywódcy mają także rozmawiać na temat gospodarki cyfrowej, o zacieśnianiu współpracy wojskowej, o handlu międzynarodowym i oraz o sytuacji w Iranie i Korei Północnej. 

REKLAMA

Polskie Radio 24, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej