Pracownicy sądów i prokuratury chcą wzrostu wynagrodzeń
„Wynagrodzenia pracowników sądów są zamrożone od 2008 roku, a z powodu niskich wynagrodzeń coraz większa liczba pracowników sądów rezygnuje z pracy i szuka innego, lepiej płatnego zajęcia” – apelują pracownicy sądów i prokuratury. O postulatach rozmawiali w Polskim Radiu 24 Edyta Odyjas (NSZZ „Solidarność”) i Robert Zasada (Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP).
2017-11-13, 11:22
Posłuchaj
Jak mówią związkowcy, w 2016 i 2017 roku nieznacznie zwiększono fundusz płac w sądownictwie, ale nie oznacza to, że wszyscy pracownicy dostali podwyżki. Jak zaznaczają związkowcy, dodatkowe środki zostały przeznaczone głównie na niwelowanie dysproporcji płacowych pomiędzy osobami zatrudnionymi na tych samych stanowiskach. W efekcie ok. 40 proc. pracowników sądów od 10 lat nie miało żadnej podwyżki.
Związkowcy alarmują także, że z powodu niskich wynagrodzeń coraz większa liczba pracowników sądów rezygnuje z pracy i szuka innego zajęcia. „Tylko w ciągu ostatnich 3 lat z sądów odeszło ponad 17 tys. asystentów sędziów, urzędników i pracowników obsługi” - mówią.
Jak podkreśliła Edyta Odyjas, „choć ministerstwo sprawiedliwości znalazło środki w budżecie by podnieść w 2018 roku wynagrodzenie pracownikom sądów o 2 proc., w prokuraturze już tych środków nie znaleziono”.
- Mamy problem z ministrem Morawieckim i ministrem finansów, ponieważ nawet jeśli te środki są znalezione, to nie są w stanie nam ich zagwarantować z uwagi na to, że zamrożone są pensje – wyjaśniła.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
____________________
REKLAMA
Data emisji: 13.11.17
Godzina emisji: 10:15
REKLAMA