"Minister zdrowia zastał służbę zdrowia drewnianą, a chce zostawić murowaną"
Wśród priorytetów rządu na drugą połowę kadencji znajduje się ukończenie reformy służby zdrowia. Z ważnych ustaw zaś zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do osiągnięcia poziomu 6 proc. PKB. O najważniejszych zmianach w tej dziedzinie mówił gość Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych oraz rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
2017-11-20, 15:16
Posłuchaj
Liczne refundacje głównie w onkologii i dla pacjentów ciężko chorych, leki 75 +, 1700 leków dla seniorów, płaca minimalna w ochronie zdrowia, szczepienia przeciw pneumokokom, wprowadzenie ratunkowego dostępu do technologii medycznych, ustawa o zdrowiu dzieci i młodzieży, która upowszechni opiekę stomatologiczną w szkołach. To najważniejsze zmiany, jakie udało się wprowadzić w ostatnich miesiącach do służby zdrowia. Ponadto, jak dodał gość audycji warty podkreślenia jest również otwarty dialog ze środowiskiem pacjentów i lekarzy, a kolejki do lekarzy specjalistów zaczynają się powoli skracać. - W ciągu ostatnich kilku miesięcy w skutek korzystania z rezerw na zabiegi dotyczących np. zaćmy czy endoprotez stawu biodrowego można szybciej skorzystać z pomocy lekarskiej – zaznaczył dr Michał Sutkowski.
Zdaniem eksperta, najważniejszą zmianą w reformie służby zdrowia oprócz wprowadzenia sieci szpitali jest ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej i wzrost nakładów na opiekę medyczną, bez zwiększania daniny obywatelskiej.
- Minister służby zdrowia zastał służbę zdrowia drewnianą a chce zostawić murowaną – powiedział dr Michał Sutkowski. - Ostatnie lata wypełniał system pełen bałaganu, sprzeczności, zbiurokratyzowany i niedofinansowany, a przede wszystkim niechętny pacjentowi – podkreślił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i dodał, że zdrowie Polaków stało się teraz sprawą publiczną i ważną.
Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska
REKLAMA
Polskie Radio 24/kawa
__________________
Data emisji: 20.11.17
Godzina emisji: 13.45
REKLAMA
REKLAMA