Akcja charytatywna. Polskie Radio 24 pomaga rodzinie poległego Policjanta

11 000 złotych – to kwota, która dzięki słuchaczowi Polskiego Radia 24 trafi do rodziny Mariusza Koziarskiego, Policjanta zamordowano przez przestępcę podczas akcji w Wiszni Małej. Na antenach Polskiego Radia w czwartek licytowane były przedmioty, ze sprzedaży których dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla bliskich wrocławskiego antyterrorysty, który pozostawił żonę i osierocił dwójkę dzieci. Łącznie uzbierano ponad 138 tys. zł.

2017-12-14, 18:00

Akcja charytatywna. Polskie Radio 24 pomaga rodzinie poległego Policjanta
Mapa Polski sprzed pierwszego rozbioru podpisana przez premiera Jana Olszewskiego. Foto: PJ

Posłuchaj

14.12.17 Licytacja na rzecz rodziny poległego Policjanta godz. 8:50
+
Dodaj do playlisty

Słuchacze Polskiego Radia 24 licytowali dwa przedmioty – XIX-wieczny staloryt przedstawiający przedrozbiorową mapę Polski, ofiarowany i podpisany przez premiera Jana Olszewskiego, a także kalendarz i książkę „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków” od Magdaleny Ogórek, publicystyki, autorki audycji „Utracone, Odzyskane” na antenie Polskiego Radia 24.

Zarówno staloryt przekazany na aukcję przez Jana Olszewskiego, jak i przedmioty ofiarowane na licytację przez Magdalenę Ogórek, wylicytował pan Paweł z Warszawy – odpowiednio za 8000 i 3000 złotych.

Grzegorz Jankowski, który wraz z Luizą Bebłot prowadził na antenie Polskiego Radia 24 licytację, podkreślał, że cel akcji jest „szczytny”. – Pomóżmy rodzinie tego, który nam pomagał. Tego, który oddał życie w służbie nam – mówił. W Debacie Poranka do akcji odniósł się również publicysta Michał Rachoń. – Ten bohater, który oddał życie, zginął za to, by ktoś z nas nie zginął z rąk bandyty, który chodził z karabinem maszynowym – wskazywał gość PR24. – Ważne, byśmy pamiętali o naszych bohaterach. Policjantach, żołnierzach, strażakach. O tych, którzy oddają za nas życie – apelował Rachoń.

Nasi słuchacze, biorący udział w licytacji, podkreślali chęć niesienia pomocy. – Chciałem wziąć udział w tej akcji, bo bardzo poruszyła mnie ta historia. Chciałem w ten sposób pomóc rodzinie Policjanta – mówił Michał z Warszawy. – Polska musi być mi bliska, a życie każdego jest potrzebne. Jeżeli tak mogę pomoc, taki gest czynię – dodawał Piotr, również mieszkaniec stolicy.

REKLAMA

Akcję charytatywną zainicjował zarząd i pracownicy Polskiego Radia. To wyraz wielkiego szacunku społeczności Polskiego Radia jako nadawcy misyjnego dla bohaterskiej postawy funkcjonariusza publicznego, poległego na służbie w obronie życia i bezpieczeństwa współobywateli. Środki zostaną przekazane bezpośrednio na dedykowane akcji konto bankowe Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Akcję po godzinie 8.00 rozpoczęło Polskie Radio 24. Przez godzinę udało się wylicytować 11 tysięcy złotych. Następnie Dwójka zlicytowała przedmioty na sumę prawie 13 tysięcy złotych. Niezwykle hojni byli słuchacze Trójki deklarując prawie 77 tysięcy złotych. Ostatnia zakończyła licytację Jedynka uzyskując kwotę ponad 35 tysięcy złotych. 

Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się książki, albumy, wydawnictwa płytowe opatrzone unikatowymi dedykacjami, obrazy, ryciny czy monety okolicznościowe. Dziennikarze przekazali, między innymi: wydrukowane w 3D słowa Jana Pawła II - „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” wraz z książką i płytą CD - „Karol Wojtyła. Noc wigilijna. Nieznane przemówienia, homilie i nagrania”, album „Powrócisz tu… czyli Irena Santor i Solec Kujawski” z dedykacją artystki, żelazny dobowy pakiet żywnościowy amerykańskiego komandosa - oficjalny produkt Rządu USA dla żołnierzy Stanów Zjednoczonych na misjach, książkę Agnieszki Osieckiej „Ptakowiec” z osobistą dedykacją dla Pawła Sztompke, płytę winylową z Sonatami Gioacchina Rossiniego w interpretacji Polskiej Orkiestry Kameralnej z dedykacją Maestro Jerzego Maksymiuka, podziemne wydania książek z lat osiemdziesiątych autorstwa Wiktor Woroszylskiego, Teresy Torańskiej oraz księdza Jerzego Popiełuszki, płytę z koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina z autografem Krzysztofa Pendereckiego, egzemplarz powieści „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego z autografem autora, oryginalny staloryt z połowy XIX w. przedstawiający mapę Polski z jej zewnętrznymi granicami sprzed pierwszego rozbioru, podpisany przez premiera Jana Olszewskiego, porcelanową figurkę „Niedźwiedzia” wykonaną przez Marka Niedźwieckiego w fabryce w Ćmielowie czy oficjalną piłkę meczową Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. 

40-letni starszy aspirant Mariusz Koziarski zginął w Wiszni Małej podczas próby zatrzymania członków gangu okradającego bankomaty. Napastnik otworzył ogień z kałasznikowa, zabijając antyterrorystę i raniąc trzech policjantów. Policjant osierocił dwójkę dzieci 8-letnią córkę i 12-letniego syna.

REKLAMA

Zobacz inne licytacje Polskiego Radia na rzecz poległego na służbie Policjanta

Polskie Radio 24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej