„Wzrost nakładów na walkę z terroryzmem opłacił się nam”

- Wciąż funkcjonują grupy, które uważają, że walka z terroryzmem może polegać na pisaniu kredą po ulicy, organizowaniu wielkich marszów milczenia, tworzeniu murali z pacyfistycznymi hasłami, czy noszeniu opasek na rękach. Tak nie da się walczyć – przekonywał dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa z Instytutu Jagiellońskiego, który był gościem Polskiego Radia 24.

2017-12-27, 13:59

„Wzrost nakładów na walkę z terroryzmem opłacił się nam”
Posterunek policyjny przed katedrą Notre-Dame w Paryżu. 24.12.2017. Foto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Posłuchaj

27.12.17 Ile kosztuje walka z terroryzmem i dlaczego warto nie szczędzić na to środków?
+
Dodaj do playlisty

W ciągu ostatnich piętnastu lat niemal dziesięciokrotnie wzrosła liczba ofiar zamachów terrorystycznych. Wraz z nią znacząco zwiększyły się również koszty finansowe, jakie świat ponosi przez terrorystów. W 2014 roku osiągnęły one nowy rekord, przebijając szkody po ataku na World Trade Center.

Jak przekonywał dr Łukasz Kister, przeznaczanie na walkę z terroryzmem coraz większych kwot to słuszne działanie. - Bez łożenia środków na prewencję, czyli zdobywanie informacji i prowadzenie prac operacyjnych przez służby specjalne nie da się przeciwdziałać tej pladze.  – powiedział ekspert. - To był rok wielkich zmian w Europie Zachodniej. Wielu polityków uświadomiło sobie w końcu, jak wielkim zagrożeniem dla normalnego funkcjonowania obywateli jest terroryzm – przyznał.

Tymczasem dwa zamachy w Paryżu oraz ubiegłoroczny w Brukseli wskazują, że terroryści wcale nie są w defensywie. - Święta Bożego Narodzenia charakteryzują się dla chrześcijan radością wspólnego przeżywania pamiątki narodzin Jezusa. Terroryści to bandyci, dla których nasze prawo, religia i obyczaje są obce. Dla radykalnych grup terrorystycznych, święto to najlepszy moment, aby uderzyć w niewinnych ludzi – powiedział dr Łukasz Kister i podkreślił, że wzrost nakładów na walkę z terroryzmem i zmiana podejścia do tego zagrożenia, w tym roku się opłaciła.

- Oczekujemy od państwa i jego służb, że zdobędą informację, a następnie wykorzystają je do tego aby uniemożliwić popełnienia czynu o charakterze terrorystycznym. To nas interesuje, a nie to, czy służby sprawnie sprzątną ciała, jeżeli dojdzie do zamachu – zaznaczył gość audycji.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski

Polskie Radio 24/kawa

____________________ 

Data emisji: 27.12.17

Godzina emisji: 13.08


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej