"Porozumienie Rezydentów czeka na decyzję premiera Morawieckiego"

2018-01-03, 17:00

"Porozumienie Rezydentów czeka na decyzję premiera Morawieckiego"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: EastNews

Porozumienie Rezydentów zwróciło się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie. Młodzi lekarze chcą rozmawiać o tym, jak wyjść z „sytuacji kryzysu” w służbie zdrowia. O proteście lekarzy rezydentów i pracach sejmowej komisji zdrowia, mówiły reporterka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik i Maria Ochman z Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSS.

Posłuchaj

3.01.17 Maria Ochman i Ewa Wasążnik o proteście lekarzy rezydentów i pracach sejmowej komisji zdrowia.
+
Dodaj do playlisty

Lekarze rezydenci zadeklarowali, że są w stanie powrócić do ponadnormatywnej pracy, "aby wspomóc państwo i rząd w realizacji polityki bezpieczeństwa zdrowotnego”, ale - jak zaznaczają w wystosowanym w środę liście do premiera – „tylko w sytuacji wizji zmian na lepsze".

Spotkanie z rezydentami zapowiedział już minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - W najbliższych dniach zaproszę przedstawicieli Porozumienia Rezydentów na kolejną rozmowę - zapowiedział w środę. Ocenił, że postulaty protestujących są realizowane.

- Rezydenci i opozycja mówią, że polska służba zdrowia u progu 2018 roku znajduje się w głębokim kryzysie i sięga finansowego i organizacyjnego dna. Z kolei minister zdrowia Konstanty Radziwiłł twierdzi, że tak dobrze jeszcze w polskiej służbie zdrowia nie było i powołuje się na ustawę, która określa wydatki rosnące na służbę zdrowia do 6 proc. PKB do 2025 roku. Rozbieżność w ocenie aktualnej sytuacji jest więc diametralna – relacjonowała Ewa Wasążnik.

Maria Ochman podkreśliła z kolei, że Porozumienie Rezydentów czeka przede wszystkim na decyzję premiera Morawieckiego. - W jego wypowiedzi - także w czasie expose - bardzo wyraźnie był kładziony nacisk na politykę zdrowotną, na poprawę systemu opieki zdrowotnej. Wierzę więc, że za tymi słowami pójdą konkretne działania – mówiła.

Lekarze-rezydenci, którzy od października protestują domagając się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń wypowiadają - w placówkach na terenie całego kraju - klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Dzięki tym umowom szpitale są w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską.

Według informacji ministra, dotychczas klauzulę opt-out wypowiedziało 3546 lekarzy, z czego 1889 to rezydenci. Przypomniał, że w polskich szpitalach pracuje ponad 88 tys. lekarzy, z czego ok. 16 tys. to rezydenci. W ocenie Radziwiłła, sytuacja jest całkowicie pod kontrolą.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP/pr

_____________________

Data emisji: 3.01.17

Godzina emisji: 16:37

Polecane

Wróć do strony głównej